Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna neefectuat

Buna ziua,
Am o nelamurire cu privire la co neefectuat.Lucrez din 11 iulie 2011,nu am avut co in 2011,dar nici nu am primit contravaloarea in bani la sfarsitul anului.As dori sa stiu cum pot sa fiu platita pentru co neefectuat,in conditiile in care nici in 2012 nu voi putea lua concediu.
Multumesc.
CO neefectuat se compenseaza in bani numai la incetarea raportului de munca .. in acest sens:
art.146 (4) C.mun.: Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

De asemenea, potrivit alin.3 al art.146 C.mun., angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
Multumesc pentru raspuns