Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prescrierea amenzilor de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prescrierea amenzilor de circulatie

Va salut si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie.

Acum 2 ore am luat amenda de circulatie pentru ca aveam ITP-ul expirat la masina,(mentionez ca am primit si PV-ul) amenda este destul de mare pentru venitul meu (1000RON) , am tot cautat pe tot felul de forumuri dar am gasit tot felul de variante, ba ca se prescriu in 30 de zile 6 luni,1 an, 2 ani, 5 ani.

Intrebarea mea este, SE PRESCRIU SAU NU ACESTE AMENZI ? si daca da in cat timp.
Da, se prescriu...Intrucat ati primiti si procesul verbal de contraventie, in termen de 5 ani.. Daca nu l-ati fi primit, in termen de 30 zile....