Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... dauna rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

dauna rca

Buna ziua!Am avut un incident rutier in timp ce ma deplasam cu masina din sens opus a a venit o masina mare incarcata cu pietre.In curba, masina incarcata neavand prelata mi-au cazut pietre pe masina mea producandu-mi avarii.Am depus toate documentele la firma de asigurari(intelegere amiabila ,declaratii,diagrama tahograf ,foaia de parcurs etc.).Dupa o luna jumate de insistente si telefoane am primit o adresa in care este specificat ca "din dosarul de dauna s-a constatat ca nu exista elemente concludente".Cum e posibil asa ceva ?De ce mai platim atunci asigurari?[EDITAT].Ce as putea face?
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
incercati o intelegere pe cale amiabila si daca nu puteti rezolva problema in acest fel, depuneti actiune la instanta de judecata.
Incercati sa rezolvati problema pe asigurarea CASCO(daca aveti).Cei de la asigurari sunt indreptatiti sa faca cercetari si pana la urma cred ca va vor acorda un raspuns favorabil.
E vorba de o lipsa de profesionalism din partea asiguratorului. Este eveniment care trebuie despagubit nu este motiv de a refuza. O reclamatie la CSA si o chemare la conciliere a asiguratorului ar putea rezolva problema. Daca nu, ramane instanta.
Inteleg ca este vorba de respingerea platii unei daune. Solicitati firmei de asigurare motivatia respingerii platii despagubirii.. Daca raspunsul va fi superficial (aproape sigur ca asa va fi) formulati obiectiuni (este bine sa apelati la un profesionist in problema), convocati asiguratorul la conciliere directa, iar daca concilierea nu da rezultat actionati in judecata firma de asigurare.