avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Termen plata amenda P.J. 48 ore
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Termen plata amenda P.J. 48 ore

buna ziua!
am si eu o nelamurire:
am primit o amenda (3.000 lei) in urma unui control ITM. pe procesul verbal de control este trecut lizibil data si ora aplicarii sanctiunii (vineri, 09 septembrie, ora 12:30) precum si faptul ca pot achita jumatate din minimul amenzii (in cazul de fata 1.500 lei) in termen de 48 de ore de la data incheierii PVC.
am achitat jumatate suma de 1500 lei marti, 13 septembrie pe la ora 09:00, deci in mai putin de 48 ore lucratoare. s-a verificat de 2 ori de catre functionarii de la ghiseu daca ma incadram in cele 48 ore si in consecinta mi-au incasat 1500 lei.
pana aici toate ok.
acum, la aproape 2 luni de la cele relatate primesc instiintare de la ANAF cu privire la faptul ca am de achitat suma de 1500 lei de ca si diferenta la acelasi proces verbal. telefonic mi-au motivat faptul ca cele 48 ore (calendaristice spun ei) se implineau duminica 11 septembrie la ora 12:30 si ca inca mai puteam achita cu "reducere" inclusiv in ziua de luni 12 sept. (potrivit noilor reglementari ale codului fiscal ?!?).
faptul ca am achitat in 48 de ore lucratoare nu se mai ia in calcul?
sau ce prevede codul fiscal in cazul de fata?
multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 4 Noiembrie 2011
gabriel_gavrila, utilizator
Cel mai recent răspuns: Nicoleta Silvia Hulpus , Consilier juridic 14:12, 4 Noiembrie 2011
Este vorba de Codul de procedura civila.
Termenele statornicite pe ore incep sa curga de la miezul noptii zilei urmatoare( Art.101 Cod pr.civila).
Ultima modificare: Vineri, 4 Noiembrie 2011
ContSters227572, utilizator
sincer, eu n-as plati!
-este vorba de greseala unui functionar ANAF, care a acceptat in numele institutiei ca dv. sa achitati doar jumatate...deci, el sa fie tras la raspundere pt. restul de pret, daca nu cunoaste prevederile legale!

-cat despre termenul de 48 de ore...
Momentul in care incepe sa curga termenul de 48 de ore nu este nici data cand ati semnat procesul-verbal, si nici cand ati semnat pentru confirmare de primire la posta. Conform art. 101 C. proc. civ. termenul de 48 de ore incepe sa curga de la miezul noptii zilei urmatoare.
EXEMPLU
ITM-ul va amendeaza in data de 1 iunie 2011 la ora 15.00.
Cele 48 de ore in care putei plati jumatate din minimul special al amenzii incep din data de 2 iunie 2011 ora 00.01 si se incheie la date de 3 iunie 2011 ora 24.00.

-daca termenul se incheie intr-o zi nelucratoare, se considera aceeasi ora a urmatoarei zile lucratoare!
Ultima modificare: Vineri, 4 Noiembrie 2011
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul unui termen stabilit pe ore sabinna sabinna OUG nr.54/2010 de modificare si a Codului Fiscal stabileste un termen de 48 de ore de la intrarea in vigoare a OUG, dupa care, se interzice deplasarea ... (vezi toată discuția)
Amenda de circulatie luata vinerea lenu_ro lenu_ro salut! va supun atentie urmatorul caz: intr-o zi de vineri am luat o amenda de circulatie. plata ei am facut-o martea urmatoare, cand am socotit eu ca inca ... (vezi toată discuția)
Cum procedez sa fac o contestatie unui proces verbal de la i.t.m simion nicoleta simion nicoleta am primt o instintare de plata de la I.T.M.de 3000 lei dar nu ami da dreptul sa o platesc la jumatate in 48 de ore .pot face ... (vezi toată discuția)