Forum Discuţii juridice Achiziţii publice nu s-a prezentat nimeni la licitatie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

nu s-a prezentat nimeni la licitatie

Buna ziua.

Va rog sa imi raspundeti la intrebarea : ce se intampla daca nu se prezinta nimeni la licitatie.
Anulam si redeschidem procedura?
Multumesc.
dana
Se trece la un al doilea termen, la maxim 60 zile de la primul termen si cu 75% din valoare.
In cazul neprezentarii de parti interesate,executorul detine obligatia sa repete procedura de licitatie
Creditorul are prioritate la adjudecare,dar indiferent cand isi manifesta interesul valoarea va fi la 75% din pretul initial stabilit
Scuze, am omis sa precizez, este vorba de licitatie pentru achizitie publica - lucrari, nu de licitatie in cadrul executarii silite

Multumesc si scuze inca o data,

Dana
Buna ziua,

Conform art. 209 alin. (1) lit. c) din OUG 34/2006 " (1) Prin excepţie de la prevederile art. 204, autoritatea contractantă are dreptul de a anula aplicarea procedurii pentru atribuirea contractului de achiziţie publică, dacă ia această decizie, de regulă, înainte de data transmiterii comunicării privind rezultatul aplicării procedurii de atribuire si, oricum, înainte de data încheierii contractului, numai în următoarele cazuri:
.............c) nu a fost depusă nicio ofertă sau au fost depuse oferte care, desi pot fi luate în considerare, nu pot fi comparate datorită modului neuniform de abordare a soluţiilor tehnice si/sau financiare;" puteti anula procedura, urmand sa o republicati.
Daca optati pentru o procedura integral online anularea se face automat din sistem (SEAP).

Cu stima,
Ruxandra Chirca
mariarux, utilizator
Anulati procedura cu art. 209, alin.1, lit.c), cum a zis colega mariarux.
Puteti relua procedura imediat.
Puteti utiliza si art.252, lit.a) daca este contract sectorial.