Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare permis

Am provocat un accident de circulatie, am ajuns in instanta si am primit amenda penala 3500lei( ceea ce nu mi se pare o suma foarte mare) prin asta vreau sa spun ca instanta, asa cum scrie si in sentinta, a cautat sa-mi arate clementa datorita modului cum m-am comportat atat imediat dupa accident cat si pe timpul anchetei. Cand m-am dus la politie sa vad ce se intampla cu dreptul meu de a mai conduce masina mi s-a cerut sa depun cate o copie dupa sentinta si dupa buletin si sa completez o cerere de inregistrare a sentintei, si mi s-a spus ca dupa 30 zile mi se va comunica daca permisul mi se anuleaza sau nu, dar cu titlu informativ mi-a spus ca probabil se va anula.
Ceea ce as dori eu sa aflu este daca nu exista niste criterii clare conform carora se anuleaza carnetul. In alta ordine de idei si avocatul mi-a spus ca daca a obtinut sentinta asta trebuie sa mi se inapoieze permisul.
Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Art. 114 din OUG 195/2002 prevede:
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) şi (5), art. 89 alin. (1) şi (2), art. 90 alin. (1) şi la art. 92 alin. (3);
c) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul se afla în urmărire penală pentru săvârşirea uneia dintre infracţiunile prevăzute la art. 24 alin. (6);
d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii exercitării profesiei sau ocupaţiei de conducător de vehicule, prevăzută la art. 64 lit. c) din Codul penal;
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă.
(2) Permisul de conducere se anulează şi în cazul în care titularul acestuia a decedat.
(3) Procedura anulării permisului de conducere se stabileşte prin regulament.

Dupa parerea mea permisul Dvs. de conducere se anuleaza.

ing. Ioan Ciobanu
Ioan Ciobanu, Expert judiciar