Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca procurorul dispune neinceperea urmaririi penale ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca procurorul dispune neinceperea urmaririi penale mai ramane ceva in cazier?

Salut, vreau sa stiu si eu daca primesc de la procuror NUP , pentru conducere sub influenta bauturilor, mai ramane ceva la cazier??
nu ramane nimic in cazier
ART. 9 legea 290/2004 a cazierului judiciar
În cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
b) începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepsei închisorii, a măsurilor de siguranţă şi educative, liberarea condiţionată şi revocarea acesteia, achitarea amenzii penale;
c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea;
d) pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun modificări în cazierul judiciar;
f) extrădarea.

Incepere urmaririi penale si apoi incetarea sau scoaterea de sub urmarire nu au treaba cu inscrierea in cazier.
Din acest moment sunteti cu cazierul curat.