Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rate restante credite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rate restante credite

buna ziua!
detin mai multe credite pentru nevoi personale negarantate, dintre care unul in franci elvetieni.
acest credit a fost declarat scadent din cauza neplatii ratelor.
mentionez in continuare ca detin card de salariu la o alta banca, care a fost blocat.
am incercat sa ajung la o intelegere cu executorul bancar, a zis ca este posibil sa esalonam ratele si ulterior a spus sa vin cu 1500 ron la banca intr-o saptamana (in conditiile in care salariul meu este de 1500 ron si cu 2 copii minori).
spuneti-mi daca mai este valabila legea potrivit careia o banca nu poate face poprire decat pe 30% din venituri si daca este asa, de ce executorul a fost indreptatit sa imi blocheze contul de salariu in totalitate si cum pot debloca contul
multumesc
da, este adevarat ce spuneti 30% din salariu -lunar, insa daca dv. aveti un cont in care s-au "acumulat" bani din salariu acesta va pune poprire pe tot contul (v-a pus poprire pe cont, nu pe salariu, din cate inteleg eu). probabil ei au obtinut titlu executoriu, si atunci nu conteaza ca e la alta banca, pun poprire pe tot ce prind
puteti debloca contul, platind