Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare constructie noua
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare constructie noua

Am cumparat la sfarsitul lunii aug 2009 un teren in com. Clinceni, teren intravilan arabil .
Am intabulat terenul, am cumparat proiect si am construit o casa pe baza autorizatiei de construire eliberata in oct 2009 de primaria com. Clinceni. Acum cand casa este gata vreau sa intrabulez si casa. Cadastristul mi-a cerut scoaterea din circuitul agricol pentru ca fara el zice ca nu poate intabula imobilul. De le primarie atunci cand am ridicat autorizatia de construire mi s-a spus ca nu este nevoie de scoatere din circuitul agricol.
Eu ma gandesc ca daca ar fi fost nevoie de scoaterea din circuit agricol nu mi s-ar fi dat autorizatia de construire.
Care este adevarul?
Daca terenul face parte din intravilanul vechi al localitatii, nu mai trebuie facuta scoaterea din circuitul agricol. Insa, daca el a fost initial in extravilan si a fost introdus in intravilan trebuie sa treceti prin pasii de scoatere din circuitul agricol. Adica, va luati avizul de la Oficiul de Cadastru si Publiitate Imobiliara si decizia de scoatere din circuit de la Directia Agricola.
Despre faptul ca la primaria localitatii vi s-a dat autorizatie fara sa vi se ceara scoaterea din circuitul agricol nu este o noutate. Cele mai multe autorizatii asa se dau.
Daca persoana fizica autorizata care va face documentatia cadastrala v-a spus ca trebuie facuta scoaterea din circuit, inseamna ca stie ca terenul dvs a fost initial in extravilanul comunei.
definitiv a scris:

Daca terenul face parte din intravilanul vechi al localitatii, nu mai trebuie facuta scoaterea din circuitul agricol. Insa, daca el a fost initial in extravilan si a fost introdus in intravilan trebuie sa treceti prin pasii de scoatere din circuitul agricol. Adica, va luati avizul de la Oficiul de Cadastru si Publiitate Imobiliara si decizia de scoatere din circuit de la Directia Agricola.
Despre faptul ca la primaria localitatii vi s-a dat autorizatie fara sa vi se ceara scoaterea din circuitul agricol nu este o noutate. Cele mai multe autorizatii asa se dau.
Daca persoana fizica autorizata care va face documentatia cadastrala v-a spus ca trebuie facuta scoaterea din circuit, inseamna ca stie ca terenul dvs a fost initial in extravilanul comunei.

Si atunci prevederea : "Pentru terenul trecut in intravilan in baza prevederilor PUG nu mai este necesara scoaterea din circuitul agricol" art. I al. 3 din Legea nr. 242 din 23/06/2009 nu se aplica?