Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz la locul de munca

buna ziua.am o problema.am lucrat undeva timp de o luna.m-am angajat pe data de 05 si pe data de 26 mi-a adus contractul sa-l semnez(cu data de 25).dupa 2 zile,respectiv pe 27,i-am anuntat ca nu ma voi mai duce deoarece nu rezist la programul de munca si mi-au spus ca daca nu le fac preavis 15 zile lucratoare nu imi mai da niciun ban.se poate asa ceva sau doar a vrut sa ma sperie pentru ca ei nici nu apucasera sa duca actele la ITM;eu exemplarul 3 il am nestampilat de ITM.VA MULTUMESC PENTRU ATENTIE
trebuie sa faceti preavizul in cazul demisiei.
Intre data contractului si data hotararii dv. de a nu mai lucra la acel angajator sunt 2 zile. Asta inseamna ca erati in perioada de proba caz in care puteati notifica in scris angajatorul (deci nu demisie) de intentia dv. de a renunta la contract fara a avea obligatia efectuarii unui stagiu de preaviz. Drepturile salariale le puteti recupera in instanta dar va trebui sa dovediti ca ati lucrat incepand cu data de 05 ale lunii. Contractul fiind incheiat cu data de 25, angajatorul nu ar avea legal de plata decat perioada 25-27.