Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se mai acorda un salariu mediu pe unitate pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se mai acorda un salariu mediu pe unitate pentru nasterea fiecarui copil?

Potrivit contractului colectiv de munca se acorda mamei un salariu mediu pe unitate pentru fiecare copil la nasterea acestuia.
Vreau sa stiu daca se mai aplica si mai este valabil.
Multumesc
1. Ar fi bine sa fi spus despre ce CCM este vorba.
2. Daca vorbiti despre CCMUNN pe anii 2007-2010 acesta a expirat si nu mai exista un alt CCMUNN.
3. Daca vorbiti de un CCM aplicabil unitatii in care lucrati (si acesta este in vigoare) atunci sunteti indreptatit sa primiti acel salariu mediu pe unitate.
Ma refeream la CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC la nivel national pe anii 2007-2011. Nu este valabil cel din 2007 -2010 care se prelungeste cu 12 luni? Daca sunt in eroare, va rog sa ma corectati.
Ministerul Muncii spune ca a fost denuntat CCMUNN de catre partea patronala (dar nu spune de catre cine) si deci de la 01.01.2011 nu mai exista CCMUNN.