Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul la notar

buna ziua,
daca cineva vrea sa divorteze in conditiile in care are si un copil,poate divorta la notar daca sunt de comun acord si tatal copilului nu are nici o pretentie la partaj?
va multumesc!
Si eu va multumesc si va doresc o duminica placuta!:luck:
Pai altfel de custodie nu mai exista decat in cazuri extreme si alea se pronunta de instante.
multumesc,
cu respect,
Mela
Divortul la notar (sau la of. starii civile) se poate pronunta doar in cazul in care NU SUNT COPII MINORI in discutie.
Daca sunt copii minori in discutie, aveti alternativa medierii, avand in vedere ca parintii sunt de acord cu desfacerea casatoriei si au cazut de acord asupra custodiei acestora.
Acest lucru era adevarat dupa legea micii reforme in justitie, lege prin care s-a dispus sa poata divorta la notar/ofiter de stare civila cuplurile care nu au copii.
Dupa intrarea in vigoare a noului Cod civil, aceste divorturi s-au extins si la cuplurile care au copii minori.

In toate cazurile, si daca se poate si daca nu, daca oamenii sunt deja intelesi cu privire la divort, ce sa mai medieze? Ca de ce se inteleg?