Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare camera de camin a unei societati comerciale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare camera de camin a unei societati comerciale

Buna ziua! Locuim intr-un bloc de tip camin de nefamilisti,construit in anul 1948.Acesta apartine de la inceputuri aceleiasi societati ,actualmente privatizata.In situatia vinderii locuintelor de tip 1(una) camera , care este pretul legal de vanzare,tinand cont de urm.aspecte:
- suprafata locativa : 22.5 mp
- Wc la comun
- fara spatiu bucatarie
-are baie proprie cu dus si chiuveta
-incalzirea este cu centrala termica de bloc.
pretul legal al vanzarii este pretul pe care il decide hotararea consiliului de administratie al acelei societati. cu alte cuvinte societatea respectiva, presupunand ca este o societate comerciala, poate cere oricat doreste pe acele imobile.