Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... imposibilitatea restituirii sumelor datorate statului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

imposibilitatea restituirii sumelor datorate statului

baiatul meu a avut o firma dar treptat in 2009 nu a mai avut contracte si a fost in imposibilitatea de a mai plati datoriile la buget .firma s-a auto desfiintat iar acum doua saptamini a fost chemai la tribunal si ii solicita sa depuna de urgenta baii la buget altfel in da in penal. el nu are servici si nici nu iisi caseste ,a lucrat ocazional si fara forme Ce se va intimpla? El nu are nici un venit si nici un bun propietate >
Mai clar si concret, la tribunal si pe ce motive, de unde penal ?
Daca societatea este in faliment lichidatorul judiciar poate cere antrenarea raspunderii administratorului debitoarei pentru plata pasivului din averea personala a acestuia.
Daca societatea nu are bunuri sau prin vanzarea acestora nu se acopera pasivul si este antrenata raspunderea petrimoniala a administratorului atunci ve vor executa silit bunurile personale ca de ex. o casa sau o masina din proprietatea acestuia.
este baiatul meu nu are nici masina nici casa ci doar hainele de pe el iar de aproaope un uun de zile nu are un loc de munca cu forme legale are in schimb o nevasta si un copil de trei ani iar eu ii intretin din pensia mea pe toti plus omama paralizata la pat .Afost citat la tribunal si i sa spus ca daca nu plateste il baga in penal

De care infractiune il acuza, cine il acuza, ca sa va putem da sfaturi.
Fiul dvs. a deschis o afacere si automat este raspunzator de actiunile lor.
Daca societatea este in faliment el trebuie sa predea documentele societatii si pe baza analizei acestora lichidatorul poate antrena sau nu raspunderea patrimoniala Daca prejudiciul este datorat unei infractiuni abia atunci se poate discuta despre consecinte penale.
Din ceea ce ati spus pana acum nu se poate da nici un sfat.
Sa scrie fiul dvs. exact care este situatia si poate atunci se vor putea da si sfaturi
Buna seara .
Este sigur un caz de lichidare cerut de catre fisc.Se va numi un lichidator judiciar,care va instrumenta si realiza dosarul de insolventa,sub supervizarea judecatorului sindic si cu consultarea comitetului creditorilor.
Sa faca bine si sa colaboreze cu lichidatorul numit,spre binele lui .
Marius Bote .