Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cm in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cm in perioada de proba

buna seara am si eu o intrebare: concediul medical se plateste daca salariatul este in perioada de proba?
va multumesc.
Perioada de proba face parte din CIM adica salariatul are toate drepturile conferite de acesta inclusiv acela de a beneficia de indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca.
crinarav a scris:

buna seara am si eu o intrebare: concediul medical se plateste daca salariatul este in perioada de proba?
va multumesc.

Da, se plateste concediul medical ... Pe durata perioadei de proba salariatul beneficiaza de toate drepturile si are toate obligatiile prevazute in legislatia muncii, in contractul colectiv de munca aplicabil, in regulamentul intern, precum si in contractul individual de munca.