Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proces de constatare suprafata teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proces de constatare suprafata teren

buna seara,am avut un proces de iesire din indiviziune si succesiune pe teren si casa,proces care s-a tinut pe suprafata inscrisa in acte.acum trebuie deschis proces pentru constatare suprafata reala (asa mi s-a zis) cu martori si vecinii proprietatii,de aceea as vrea sa stiu daca se tine cont de actele facute la terenul su suprafata initiala,adica de exemplu daca eu am vandut sau donat partea mea din teren inscrisa in actele initiale mai am drepturi la suprafata in plus de teren?.casa si terenul a fost a bunicilor,mostenitorul(tatal meu) este decedat el a donat partea lui,iar celalalt mostenitor(unchiul) a facut un contract vc fictiva in urma cu multi ani.amandoi au facut acte doar pe curte.cine are drepturi la surplusul de teren?
dvs si unchiul in cote de 1/2 fiecare este actiune cu 2 capete de cerere,presupunand ca unchiul este fratele tatalui dvs decedat,dvs veniti la succesiune prin reprezentare urcand in locul tatalui dvs decedat la data deschiderii succesiunii bunicilor dvs
chiar daca s-au facut act de donatie si vc pe suprafata initiala?deci am dreptul la cota lui tata chiar daca el si-a donat cota lui din suprafata inscrisa initial?adica suprafata care era inscrisa in acte
Ati intrebat daca mai aveti dreptul la excedentul de teren fata de suprafata trecuta in acte,da la excedent da,tatal dvs a donat partea care ii corespundea cea inscrisa in actul de proprietate ,si la aceea nu mai aveti dreptul dar aveti dreptul la exedent,adica la restul suprafetei care nu este trecuta in acte