Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Am fost concediata in urma unui singur,,AVERTISMENT SCRIS,, am sanse sa castig procesul? Cat m/ar costa sa fiu reprezentata la proces?:(
In luna Martie primesc avertismentul in mod corect meritam si in luna iunie decizia de concediere pentru ca aveam un avertisment scris Mentionez ca,compania a intrat in restructurare,postul meu a fost redus nu desfiintat,eliminarea s-a facut prin mai multe criterii...cum ar fi.......consum de bauturi alcolice........abateri grave........nicidecum un umil avertisment
victoriag a scris:

In luna Martie primesc avertismentul in mod corect meritam si in luna iunie decizia de concediere pentru ca aveam un avertisment scris Mentionez ca,compania a intrat in restructurare,postul meu a fost redus nu desfiintat,eliminarea s-a facut prin mai multe criterii...cum ar fi.......consum de bauturi alcolice........abateri grave........nicidecum un umil avertisment

Cum s-a facut concedierea dvs si in ce temei vi s-a incetat raportul de munca ? ... ceea ce spuneti dvs nu ma lamureste ... acum spuneti ca postul dvs a fost redus si apoi faceti referire la abateri disciplinare ...:-/
art 5 din decizia de concediere....citez..Masura concedierii d/nei.....a fost luata urmare reducerii numarului de posturi de natura celui ocupat de salariata respectiv..........in cadrul subunitatii......Criteriul la care s-a incadrat salariata.......,este prevazut la pct 2.lit f.....adica...salariatii care au fost sanctionati pentru alte abateri disciplinare,.eu avand la acea ora un avertisment scris.
am inteles asta .. insa articolul in baza caruia v-a incetat raportul de munca, care este ?
......citez...inceteaza CIM.inregistrat cu......din initiativa angajatorului,pentru motive ce nu tin de persoana salariatului.ca urmare a concedierii colective,conform art 65,alin1 din leg nr 53/2003 codul muncii republicat.........multumesc pentru rabdare dar efectiv subunitatea ne-a trimis la tribunal cu gandul ca nu-o facem.