avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1018 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Am fost concediata in urma unui singur,,AVERTISMENT SCRIS,, am sanse sa castig procesul? Cat m/ar costa sa fiu reprezentata la proces?:(
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:03, 8 Noiembrie 2011
In luna Martie primesc avertismentul in mod corect meritam si in luna iunie decizia de concediere pentru ca aveam un avertisment scris Mentionez ca,compania a intrat in restructurare,postul meu a fost redus nu desfiintat,eliminarea s-a facut prin mai multe criterii...cum ar fi.......consum de bauturi alcolice........abateri grave........nicidecum un umil avertisment
victoriag a scris:

In luna Martie primesc avertismentul in mod corect meritam si in luna iunie decizia de concediere pentru ca aveam un avertisment scris Mentionez ca,compania a intrat in restructurare,postul meu a fost redus nu desfiintat,eliminarea s-a facut prin mai multe criterii...cum ar fi.......consum de bauturi alcolice........abateri grave........nicidecum un umil avertisment


Cum s-a facut concedierea dvs si in ce temei vi s-a incetat raportul de munca ? ... ceea ce spuneti dvs nu ma lamureste ... acum spuneti ca postul dvs a fost redus si apoi faceti referire la abateri disciplinare ...:-/
art 5 din decizia de concediere....citez..Masura concedierii d/nei.....a fost luata urmare reducerii numarului de posturi de natura celui ocupat de salariata respectiv..........in cadrul subunitatii......Criteriul la care s-a incadrat salariata.......,este prevazut la pct 2.lit f.....adica...salariatii care au fost sanctionati pentru alte abateri disciplinare,.eu avand la acea ora un avertisment scris.
am inteles asta .. insa articolul in baza caruia v-a incetat raportul de munca, care este ?
......citez...inceteaza CIM.inregistrat cu......din initiativa angajatorului,pentru motive ce nu tin de persoana salariatului.ca urmare a concedierii colective,conform art 65,alin1 din leg nr 53/2003 codul muncii republicat.........multumesc pentru rabdare dar efectiv subunitatea ne-a trimis la tribunal cu gandul ca nu-o facem.

Alte discuții în legătură

Comisia de disciplina nemesisnmm nemesisnmm Buna ziua! Ce se intampla daca se schimba sanctiunea propusa de catre comisia de disciplina (ex:diminuarea salariului cu 10% pe o luna ) cu desfacerea ... (vezi toată discuția)
Conditii in care ti se poate desface contractul de munca ? Grobei Grobei Buna, As dori sa va prezint o situatie inedita. Ca si angajat al unei companii private, daca sunt avertizat in scris, iar in procedura interna este ... (vezi toată discuția)
Angajatul nu vrea sa semneze abaterea disciplinara brazvan brazvan Buna ziua, Cum se procedeaza in momentul cand angajatul nu vrea sa semneze hartia prin care i se aduce la cunostinta abaterea disciplinara? Se trimite acasa ... (vezi toată discuția)