Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sot violent,vreau sa divortez!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sot violent,vreau sa divortez!!!

Buna ziua.Ieri,duminica,06.11.2011 am fost batuta de sotul meu si data afara din casa,mentionez ca situatii de genul acesta au mai existat si m-am intors.Dar de data asta sunt hotarata sa divortez.Actele mele personale din casa nu am apucat sa le iau si nu vrea sa-mi deschida usa.Cum pot proceda pentru a-mi recupera actele si a intenta proces de divort?Pot face reclamatie la politie pentru a ma insoti cineva la domiciliu?As mai avea o intrebare...Acum aprox 5 ani am vandut apartamentul proprietatea lui si am cumparat o alta casa acum fiind bun comun.In caz de divort pot beneficia de ceva?Eu am pensie si un contract de munca,asadar am contribuit la cheltuielile casei in cea mai mare parte tot acest timp.Multumesc anticipat
mergeti si depuneti plangere la politie,
apoi e bine sa va vada un medic sa vedeti ce leziuni v-au fost provocate...
cu biletul de trimitere, medicatia si actele de la medicul specialist....mergeti si depuneti cerere la IML, pentru a obtine certificat medico-legal
actionati-l pe sot si pe latura penala...
chiar daca depuneti ddivortul...fireste ca veti avea dreptul la o parte din acel ap. functie de ce se va dispune prin partajarea bunurilor comune, de care instanta de judecata
sebastian-barbulescu, utilizator
da, mergeti la politie, si faceti o plangere ca nu va lasa sa intrati in locuinta comuna, ei vor veni cu dv. sa va luati actele...
da, puteti avea parte din acea casa...dar va trebuie un avocat pt. asta...fiind bunul lui propriu....pe care l-a vandut cu intentia de-a cumpara o locuinta comuna...la casa ati facut inbunatatiri pe care le-ati platit din banii dv.?
Da,eu am platit.Am chiar si rate facute pentru termopane si provident pe numele meu.
Am mai chemat politia cand m-a batut,dar fiind cunostinte de-alea lui,nu i-au facut nimic.Deci asta e exclus sa mai fac.Mentionez ca atunci cand ne-am casatorit el avea in desfasurare un proces de divort cu o alta femeie,inca nu se pronuntase divortul,evident eu nu am stiut,am aflat de curand.Nu stiu daca asta ma poate ajuta cu ceva.Este foarte,foarte violent,a vrut chair sa arunce si cainele pe geam!
In primul rand mergeti la IML si scoteti-va certificat medico-legal.FFFFF IMPORTANT!

Faceti plangere la Politie. Va va folosi ca proba si , poate si sa va recuperati niste bunuri. Daca nu reusiti sa faceti rost de certificatyul de casatorie in original, puteti face rost de un duplicat de la Stare civila de unde v-ati casatorit...Sau mergeti cu cineva acasa cand sotul nu este....

Tot ce este cumparat in timpul casatoriei este bun comun, dobandit 50-50%...el va trebui sa demonstreze ca a vandut ap.propriu. insa va trebui sa demonstreze ca acesti bani au fost folositi exclusiv la achizitionarea celui comun.Ceeace este greu ...insa nu si daca nu aveti avocat( este de ajuns sa recunoasteti ca mai sus, si are proba...)

Sfaturi:

- plecati urgent si ramaneti acolo
- Consultati un avocat
-sesizati Plitia, Parchetul
-adresati-va si unor ONG-uri pentru combaterea violentei in familie( va pot ajuta )
- promovati actiune de divort
-promovati partaj

Antoanela Geaman, Avocat