Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

Daca in iulie anul acesta am terminat facultatea si nu am gasit un loc de munca pot beneficia de somaj? precizez ca nu am depus vrun dosar pentru a ma inregistra undeva... multumesc frumos
Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj, ca absolvent, trebuia sa va inregistrati la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul in cel mult 60 de zile calendaristice de la data absilvirii.
Absolventii au avut termen de depunere 60 de zile de la data absolvirii sa-si depuna documentatia necesara pentru a obtine somaj. Va mai ramane doar varianta de a va inscrie la somaj ca persoana in cautarea unui loc de munca.