Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Premiu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Premiu

Buna ziua,

Va rog, sa ma ajutati cu urmatoarea speta: firma la care lucrez a dat un premiu la un concert. Noi am calculat impozitul si l-am declarat in declaratia 100. Trebuia sa depun si declaratia 205 atat timp cat eu am avut doar cheltuiala si nu venit?

Multumesc anticipat
Daca plata premiului si impozitul l-ati facut in 2011, declaratia 205 o veti depune prin 2012; urmariti exect termenul.
Ati avut de fapt obligatia calcularii, retinerii si virarii impozitului pe veniturile cu regim de retinere la sursa pentru acea persoana. Nu pentru veniturile firmei.
george-neagu, moderator
plata impozitului am facut-o la 25 ianuarie pentru ca l-am declarat la decembrie 2010
Atunci toate se refera la 2010(plata catre beneficiar si declarare in declaratia 100).Trebuia depusa in acest an declaratia 205. Nu ati primit instiintare ca avertisment de la finante pe firma ca nu ati depus-o? Si cel ce a primit acel premiu trebuia sa depuna pana pe 16 mai 2010 declaratia 200.
george-neagu, moderator