avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Premiu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Premiu

Buna ziua,

Va rog, sa ma ajutati cu urmatoarea speta: firma la care lucrez a dat un premiu la un concert. Noi am calculat impozitul si l-am declarat in declaratia 100. Trebuia sa depun si declaratia 205 atat timp cat eu am avut doar cheltuiala si nu venit?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:23, 7 Noiembrie 2011
Daca plata premiului si impozitul l-ati facut in 2011, declaratia 205 o veti depune prin 2012; urmariti exect termenul.
Ati avut de fapt obligatia calcularii, retinerii si virarii impozitului pe veniturile cu regim de retinere la sursa pentru acea persoana. Nu pentru veniturile firmei.
Ultima modificare: Luni, 7 Noiembrie 2011
george-neagu, moderator
plata impozitului am facut-o la 25 ianuarie pentru ca l-am declarat la decembrie 2010
Atunci toate se refera la 2010(plata catre beneficiar si declarare in declaratia 100).Trebuia depusa in acest an declaratia 205. Nu ati primit instiintare ca avertisment de la finante pe firma ca nu ati depus-o? Si cel ce a primit acel premiu trebuia sa depuna pana pe 16 mai 2010 declaratia 200.
Ultima modificare: Luni, 7 Noiembrie 2011
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre declaratia 205 ContSters138151 ContSters138151 O firma cu obiect de activitate \"comert cu amanuntul\"care a desfasurat activitate doar 3 luni in anul 2009 dupa care si-a incetat activitatea a primit o ... (vezi toată discuția)
Formular 205 @bogdan @bogdan anul trecut am primit de la banca o dobanda de 0.60 - 0.80 lei, la contul curent, la aceasta s-a retinut impozitul la sursa (16% din suma). Anul acesta trebuie ... (vezi toată discuția)
Impozitare premii in bani si natura concursuri sportive amaliaglobal amaliaglobal Buna ziua, Am un ONG care organizeaza concursuri sportive pentru amatori. Premiile acordate in bani concurentilor (sume mici sub 600 lei) se impoziteaza? Dar ... (vezi toată discuția)