Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit CONT BANCAR PENTRU PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

CONT BANCAR PENTRU PFA

Buna ziua
Sunt persoana fizica autorizata (PFA}. am cont in lei deschis in banca pe PFA.
Mai am un cont in banca, in euro, deschis in nume personal.
Trebuie sa intocmesc o factura pentru extern in euro.
Va rog sa imi spuneti daca suma in euro din strainatate pot sa o primesc in contul personal deschis la banca in euro sau este obligatoriu sa imi deschid contin euro, pe firma respectiv PFA.
Va multumesc.
Trebuie sa va faceti cont in valuta pentru pfa.
NU E OBLIGATORIU SA MAI DESCHIDETI UN ALT CONT IN VALUTA PE PFA. IMPORTANT ESTE CA ACEST CONT PERSONAL SA IL FOLOSITI DOAR PENTRU OPERATIUNILE CU PFA. MAI BINE MAI DESCHIDETI UN ALT CONT PERSONAL IN VALUTA DEOARECE UNUL PE PFA PRESUPUNE COMISIOANE MAI MARI.