Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este posibila pedeapsa cu suspendare ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este posibila pedeapsa cu suspendare ?

Doua persoane A si B talharesc o a treia persoana C. Avand in vedere ca A a folosit spray paralizant si apoi a fugit, iar B i-a furat lui C banii, dar mai apoi i-a abandonat si C i-a recuperat, au sanse A si B la pedeapsa cu suspendare ? Mentionez ca nu au antecendente penale.
Multumesc frumos de raspuns. Ei, amandoi, au fost sinceri in timpul declaratiilor si si-au recunoscut fapta. Sunt sigura ca le pare rau dar regretele sunt tardive. Sa speram ca va conta asta. Deocamdata sunt in arest preventiv. Ar putea sa ii tina acolo mai mult de 29 de zile ?
Mai am o intrebare referitoare la acest caz. Exista posibilitatea ca unul sa ia cu suspendare si celalalt nu ? Sau daca va primi unul, primeste si celalalt tot cu suspendare ?
Din pacate vorbim despre o fapta grava cu o incadrare pe masura: 7-20 ani! In principiu se poate obtine o pedeapsa cu suspendare, dar acest fapt depinde de multe alte aspecte ale cauzei.
Daca se va merge pe aplicarea art. 320 indice 1 c.p.p. din start se vor reduce limitele pedepselor cu o trime. Daca mai exista si circumstante atenuante limitele se mai pot reduce, astfel incat sa se poata dispune macar o suspendare sub supraveghere.
Se pot da pedepse diferite, in functie de gradul de implicare al fiecaruia in savarsirea faptei si de atitudinea procesuala.
In arest este posibil sa stea mai mult de 29 de zile.
Va multumesc ca mi-ati raspuns la toate intrebarile. Pedepse diferite inteleg ca pot lua, nedumerirea mea era daca s-ar putea ca unul sa ia cu suspendare, iar celalalt nu. Intre timp am aflat ca nu. Sper sa constituie circumstante atenuante faptul ca le pare rau, ca sunt studenti si ca au cazierul curat. Pentru ca sunt convinsa ca nu mai fac asa ceva niciodata.