Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... este posibil asa ceva?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

este posibil asa ceva?

Buna ziua! am si eu o intrebare. mi s-a intocmit un dosar penal pentru refuz de a ma supune recoltarii de probe biologice. problema este ca eu nu ma aflam la volan in momentul in care politia a oprit autoturismul in care ma aflam si eu, evident ca pasager, doar ca au declaratii de la 2 martori ca in acea zi am condus eu sub influenta bauturilor alcoolice. ma puteau supune la recoltare de probe biologice din moment ce nu m-au gasit la volan? doar pe baza unor declaratii de martori? ce se va intampla acum? mentionez ca ma aflu in termen de incercare, anterior primind o pedeapsa cu suspendare.
ionel202, utilizator
Daca acesta este adevarul, dovediti cu martori ca nu ati condus atunci ci pe parcursul zilei, cand nu v-a oprit la niciun control politia.Anterior, pt ce aveti suspendarea?
depinde unde erati cand ati fost oprit de politie.
daca erati in masina e cam complicat.
banuiesc ca suspendarea este tot pentru lucruri asemanatoare.
martorii au specificat in declaratii ca am condus inainte si in momentul in care ne-a oprit politia la volan se afla altcineva. suspendarea nu este pt o infractiune privind circulatia pe drumurile publice. aveau dreptul sa-mi deschida dosar penal pt nesupunere la recoltare de probe biologice? nu eram sofer, eram pasager, d-asta am si refuzat.
mai vreau sa specific ca cei de la politie sustin ca au vrut sa ma opreasca folosind semnalele luminoase si sonore, dar nimeni nu a auzit nimic, nu a vazut nimic, nici macar martorii... care se aflau in masina....
daca ne luam dupaunii maioptimsti,atunci putemzice``daca nu este adevarat ce sustin militienii,nu aveti d ece sa va faceti probleme``,ceea ce bineinteles este o mare prostie.in realitate sunteti cam rezolvat....probabil o sa fiti pedepsit pentru aceasta fapta.si pedeapsa este destul de mare.va trebuie un avocat bun.