avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa poluare-pasii ce trebuie urmati
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa poluare-pasii ce trebuie urmati

Buna ziua.
Pe 10.08.2008 am cumparat o masina cu nr.de germania ,pe 24.09.2008 am platit taxa de poluare de 500 E.
Intrebarea mea este:pot recupera aceasta taxa? si care sunt pasii ce trebuie urmati.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Nicoleta Silvia Hulpus , Consilier juridic 01:41, 8 Noiembrie 2011
faceti o cerere la Adm. Finant. la care ati platit taxa, ei va vor raspunde in maxim 30 de zile, cel mai probabil raspunsul este "NU", iar apoi cu copie dupa toate actle masinii, dupa acea cerere le finante si raspunsul primit, cat si chitanta cu care ati achitat taxa si decizia de impunere, formulati actiunea in instanta.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa de poluare Andreea Istrate Andreea Istrate Am platit in 2010 taxa de poluare. Am inteles ca se poate recupera integral. Care este procedura de urmat? Primul pas ar fi comunicarea unei cereri de ... (vezi toată discuția)
Se poate recupera taxa auto de poluare? Nelica Nelica Am cumparat un autoturism din Germania, in noiembrie 2008 si am platit 4066 ron taxa de poluare. Am inteles ca se poate recupera sceasta taxa daca inaintez o ... (vezi toată discuția)
Taxa poluare fabi_arina fabi_arina Am platit taxa de poluare in august 2010 in Constanta. Cand si cum recuperez banii? (vezi toată discuția)