Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bunuri luate in concubinaj judecate pe vechile coduri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bunuri luate in concubinaj judecate pe vechile coduri

in 1986 tatal meu primeste un apartament de la institutia unde lucra.la acea data parintii mei erau casatoriti .in 1992 cei doi platesc un avans de 10% apoi trebuiesc platite rate de 900 lei pana in 1998.mama decedeaza in 1993 iar din 1994 tatal traieste in concubinaj pana in 1997 cu o alta femeie cu care se casatoreste in 2000.daca tatal meu a decedat in 2011 cea de a doua sotie face parte egala cu cei doi copii ai sotului din prima casatorie la aceasta casa?amintesc faptul ca rata era fixa de 900 lei iar in 1994 tatal avea unsalariu de 40000lei,in 1996 de 850000lei etc.deci putea plati fara ajutorul concubinei aceasta rata.pot cere un expert contabi?ce ma sfatuiti sa fac?exista deja un proces pe rol din iunie 2011 pt stabilirea succesiuni cu mama vitrega deci cu vechile coduri.
cel ce a acceptat mostenirea in termen, de pe urma defunctului , va culege intreaga mostenire.
cititi si mesajul privat pe care vi l-am trimis
buna ziua.
sotia supravietuitoare are vocatie succesorala la succesiunea defunctului. dvs. tb sa faceti dovada ca defunctul a platit cea mai mare parte din rate .
Daca tata s-a casatorit in 2000, ratele erau incheiate, dansa trebuie sa dovedeasca ca a contribuit la plata ratelor in perioada concubinajului.. altfel, ramane cu o cota de 1/4 cat are dreptul ca sotie supravietuitoare. Ar trebui sa aveti avocat