Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cine plateste?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cine plateste?

banca scoate la licitatie un apartament; in 5 august cineva castiga licitatia, plateste apartamentul in 30 de zile (conf.legii) si se intocmeste actul de adjudecare pe 15 septembrie.
cine trebuie sa plateasca cota de intretinere/august? vechiul proprietar, noul proprietar sau nimeni?
daca apartamentul s-a vandut fara sa se faca referiri la datorii se prezuma ca noul proprietar va plati pentru ca le-a acceptat. ar fi trebuit sa existe clauza expresa cu privire la datorii
ultima varianta e cu raspuns sec: nu exista asa ceva
raspunsul sec nu poate fi dat pentru celelate variante, de genul "alba sau neagra" ci numai dupa completarea informatiilor date de dumneavoastra, avand in vedere urmatoarele aspecte:
- cotele pentru lista de intretinere nu se calculeaza dupa numele proprietarului ci dupa nr persoanelor care ocupa acel spatiu in luna respectiva;
- anumite cote se repartizeaza pe apartament indiferent daca exista cerere de scoatere de la plata intretinerii in luna (exista?)
in consecinta, plata cotelor se repartizeaza apartamenului iar de platit plateste ultimul proprietar daca prin contractul de vanzare-cumparare nu s-a prevazut altfel (ultimul scapa turma)
dumneavoastra aveati obligatia (licitatia castigata in 5 august ) ca dupa cumparare sa va treceti in cartea de imobil si sa declarati adminstratorului cate persoane vor locui in apartament

Asociatia de proprietari la momentul executarii imobilului ,in temeiul disp art 20 din L nr 230/2007 detine obligatia legala,
(2) sa emita adeverinta care sa reprezinte dovada achitarii la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari
(3)In cazul existentei unor datorii catre asociatia de proprietari,instrainarea proprietatii se poate face numai daca se introduce in contract o clauza privitoare la preluarea datoriilor de catre cumparator
ynocentta, utilizator
Daca adjudecarea se intampla pe 15 septembrie, vechiul proprietar se mai misca cateva zile prin casa pana sa plece, deci ar trebui s-o plateasca el.
Desi pare a fi o intrebare de test izvorata din textul legii, intretinerea pe luna septembrie o va achita in practica noul proprietar deoarece cel vechi, suparat ca a pierdut casa va pleca fara sa plateasca intretinerea, iar asociatia pune cota lunii septembrie pe liste in dreptul apartamentului cu pricina, nu unei persoane, cum bine s-a spus mai sus.

Dar e bine ca inainte de licitatie sa existe un document scris din care sa reiasa ca celui caruia i s-a vandut casa sa i se retina din banii pe care urmeaza sa-i primeasca o suma modica ca si cota a lunii septembrie.
Dupa cum se spune in mesajul initial, apartamentul s-a vandut prin licitatie in data de 5 august. Apartamentul are un nou proprietar din 5 august, daca nu se spune altfel in documentele de transmitere, daca nu este prevazuta o alta data de eliberare, termen de abitatie...
Avand un proprietar pana in 5 august, acesta a avut poate persoane la intretinere sau nu, a eliberat sau nu apartamentul in data de 5 august, ceea ce inca nu stim...
Nu stim nici de noul proprietar daca a preluat sau nu apartamentul si cand l-a preluat, nu faptic ci de drept, adica ce scrie in documente, de la ce data devine proprietar...
Dupa parerea mea data de la care se schimba "de drept" proprietarul este data scimbarii platitorului catre asociatie, indiferent cine a locuit si daca a locuit cineva in aparatment. Inclin sa cred ca in data de 5 august cumparatorul a devenit proprietar si-atunci acesta va suporta cotele de intretinere pe luna august, dar sub rezerva prevederilor concrete din documentele de adjudecare.