avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... O mare dilema
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

O mare dilema

O mare dilema privind Serviciul Autoritate Tutelara.
Sunt curioasa sa stiu care sunt parerile dvs. pro si contra cu privire la activitatea acestui serviciu din primarii.
Am sa va spun si de ce, lucrez de ceva vreme aici, pe un post de contractual (in alt domeniu decat cel juridic), insa anul acesta am terminat facultatea de drept si am ales ca tema de licenta tocmai Autoritatea Tutelara.
Pana aici toate "bune" tinand cont de faptul ca de cand m-am angajat 6 ani si pana in prezent nu am beneficiat de nici o urcare in clasa salariala, insa cand am solicitat acum promovare pe post de consilier juridic, am primit cel mai izbitor raspuns... cum ca la serviciul autoritate tutelara nu este nevoie de angajati cu studii superioare juridice sau de consilier juridic...
Eu am cerut promovare dupa ce m+am documentat foarte bine si am stiut exact ceea ce fac si ce presupune acest lucru: accept de la Agentia Nationala a Functionarilor Publici cu privire la infiintarea postului de consilier juridic, organizarea concursului pentru ocuparea postului, incadrarea ca si consilier juridic debutant cu un salariu mirific de nici 200 euro...
Si cu toate acestea, am ramas tablou..., voi ce parere aveti? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Blancy , utilizator 17:23, 28 Septembrie 2008
Asemenea cazuri din pacate nu sunt singulare si cred ca ar trebui sa sesizati Agentia Nationala despre o asemenea situatie si sa incercati sa remediati o asemenea vatamare a dreptului dv. la promovare pintr-o actiune in contencios administrativ
Nu stiu cum ati facut documenterea, dar fiecare serviciu de autoritate tutelara, daca considera necesar solicita la Agentia Nationala infifintarea unui post de consilier juridic. In functie de problematica localitati si a judetului problemele se rezolva de consilieri primariilor. Chiar dvs. spuneti ca trebuie un accepr iar pentru aceasta trebuie o solicitare.
Trist dar adevarat...
X-( Eu una vreau sa iau atitudine, vreau sa fac ceva pentru tara asta X-( nu vreau sa-mi iau lumea in cap si sa plec prin tari straine... si asta ar trebui sa conteze... iar atunci cand cetateanul vrea sa fie ajutat... sa il ajut neconditionat, nu sa-l pun pe drumuri, sau ce e si mai trist, sa il introduc intr-o cacealma in urma careia toata lumea ar avea de castigat, mai putin solicitantul
Ultima modificare: Duminică, 28 Septembrie 2008
Blancy, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa fiu reangajat pe fostul meu post (functie publica) ViorelFlorian ViorelFlorian Buna ziua! Va rog tare mult sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns ! Am fost angajata functionar public departamentul Autoritate tutelara in biroul asistenta ... (vezi toată discuția)
Promovare in treapta functionari publici msz msz BUna, am o problema legata de promovarea in treapta a functionarilor publici. Sunt incadrat consilier juridic grad asistent treapta 3. in data de 1 August 2008 ... (vezi toată discuția)
Sef birou in administratia publica irina1980 irina1980 Va rog frumos sa imi prezentati parerea dvs despre ocuparea postului de sef birou in administratia publica locala, in cadrul Biroului Administratie Publica ... (vezi toată discuția)