Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Dilema TVA la PFA neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Dilema TVA la PFA neplatitor de TVA

Buna ziua,

Detin un magazin online in care doresc sa vind produse importate din comunitatea europeana.

Am urmatoarea situatie la care nu am reusit sa gasesc un raspuns clar:

Produsele le achizitionez de pe siteul producatorului, iar acestea nu au inclus TVA. In momentul revanzari in Romania trebuie sa adaug TVA de 24% la pretul fiecarui produs? Trebuie sa completez alte documente in afara de declaratia 220?

Multumesc pentru lamuriri.

Cu respect,
Gheorghe Pop.
Daca valoarea achizitiilor intracomunitare intr-un an vor depasi val de 10.000 euro -vezi art.126 alin.4 CF va trebui sa va inreg conf art. 153 prim , si veti depune decont special D 301
Atata timp cat sunteti neplatitor de TVA nu veti colecta TVA.
Aveti posibilitatea de-a va inregistra ca platitor de TVA din proprie initiativa.
Partenerul dvs trebuie sa cunosca ca sunteti neplatitor de tva- facturile pe care le primiti din statul membru trebuie sa poarte tva al acelui stat , pentru ca nu se poate face taxare inversa-dvs PFA nefiind platitor.Mecanismul taxarii inverse functioneaza doar intre doi parteneri platitori .
Carmen Jurubita, Contabil
Multumesc pentru clarificare.
atentie insa la plafonul pentru vanzari la distanta pentru romania, fixat la 35.000 euro.
aceastea nu sunt luate in calcul la plafonul de 10.000 euro.

pct. 2 din norme:
(7) La calculul plafonului pentru achiziţii intracomunitare nu se vor lua în considerare:
d) valoarea achiziţiilor de bunuri a căror livrare a fost o vânzare la distanţă, pentru care locul livrării se consideră a fi în România, în conformitate cu prevederile art. 132 alin. (2) şi (3) din Codul fiscal;
@xerxes: nu am inteles ce ai incercat sa comunici. Poti reformula, te rog?