Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj cheltuieli comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj cheltuieli comune

Buna ziua,
Cum pot obliga sotul sa contribuie la cheltuielile comune?Mentionez ca desi este salariat, avem 2 credite de nevoi personale in care eu sunt titular, el codebitor,nu contribuie cu nimic la plata acestora, nici la cheltuielile de intretinere, utilitati etc.
Exista vreo modalitate prin care sa fie obligat sa participe cu o anumita suma lunar pentru plata creditelor si cheltuielilor comune?Un angajament de plata dat la notar ar putea fi o solutie?

Multumesc.
amiabil.
daca divortati si faceti partajul, impartiti si datoriile.