Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare tardiva contract vanzare-cumparare cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare tardiva contract vanzare-cumparare cu ipoteca

In 2003 am incheiat un contract de vanzare - cumparare cu plata facut prin credit. Imobilul a fost ipotecat. Din legea cadastrului am vazut ca aceste contracte sunt intabulate din oficiu. in contract este prevazuta o conditie rezolutorie negativa care spune ca in termen de 60 de zile de la incheierea contractului trebuie sa prezint incheierile de judecatorului de carte funciara, altfel partile revin la starea de dinaintea incheierii contractului. In ce conditii se poate face intabularea tardiva, daca exista acesta clauza?

V. Dima
Daca ati cumparat imobilul cu plata prin credit bancar, nu are sens sa va faceti dvs probleme, deoarece, chiar daca in contract scrie ca dvs trebuie sa prezentati bancii documentele privind efectuarea intabularii, in realitate se ocupa banca prin notar de indeplinirea acestui lucru.:D
De altfel, notarul public, dupa cum veti putea citi in Legea cadastrului ( daca tot ati studiat-o=D>), este obligat sa depuna la Biroul de cadastru si publicitate imobiliara ( CF) actele prin care se transmit sau se constituie drepturi reale imobiliare, in ziua incheierii actului respectiv sau cel tarziu in urmatoarea zi lucratoare.
Solicitati un extras de carte funciara pentru informare de la Biroul de carte funciara unde este intabulat imobilul si veti vedea ca imobilul este deja intabulat pe numele dvs, iar ipoteca in partea a 3-a a extrasului de Cf, notata in favoarea bancii.
multumesc pentru raspuns.