Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit investirea profitului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

investirea profitului

Am o intrebare. Sa presupunem ca firma X are un profit de 500.000 euro pe o luna.
Se platesc din acei 500.000 euro cei 16% impozit pe profit , tva daca este cazul precum si orice alta datorie la bugetul de stat.
raman 420.000 euro profit curat firmei.

asociatul unic si administratorul firmei, are voie sa achizitioneze un teren cu ei?
Daca terenul valoreaza 1000 euro, si administratorul este destul de prost sa il cumpere cu 420.000 euro .... are vreo raspundere penala? normal ar fi sa nu.. dar astept pareri. multumesc
Asociatul unic isi ia dividendele si face ce vrea cu ele. Nu mai e amestecata firma.
Era vorba sa nu scoata dividentele.
De ce sa mai plateasca si impozit pe dividende, dupa ce plateste impozit pe profit?
cornel_t12, utilizator
Scuzati intrebarea inutila. De ce sa plateasca impozit pe dividente - pentru ca asa spune legea.
Subiectul era altul. are vreo raspundere penala in ceea ce priveste investitiile care le face cu profitul, daca nu are nicio datorie la bugetul de stat sau alti furnizori? de ex. cumpara un teren carn la pret mai mare
s-a inteles subiectul. n-aveti o idee prea originala.

va incadrati aici, la:

METODE DE FRAUDA FISCALA

"SUPRAEVALUAREA

Supraevaluarea presupune plata unui pret mai mare catre furnizorul mijlocului fix si implicit cheltuieli anuale mai mari cu amortizarea pe toata durata normala de functionare, determinand diminuarea profitului si implicit a dividendelor ce se cuvin actionarilor. Astfel, bugetul de stat nu mai incaseaza impozitul pe profit si pe dividende la niveluri reale."

[ link extern ]

cautati dvs "de la cati la cati ani" riscati:))

ContSters228228, utilizator
jooorj , acolo este un referat unde sunt explicate metodele de evaziune fiscala.
Nu exista nicio lege care sa prevada un plafon maxim pentru ce pret sa platesti pe un teren, o casa sau pentru consultalta.

Prin urmare nu risc nic macar o zi de inchisoare. Eu ma refeream din punct de vedere legal daca se poate intampla ceva, nu ma intereseaza ca metoda a mai fost folosita si toata lumea stie de ea si e evidenta. Vorbeam strict legal.

exista vreo lege in acest sens? Pe care sa poata fi judecat in instanta?