Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit investirea profitului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

investirea profitului

Am o intrebare. Sa presupunem ca firma X are un profit de 500.000 euro pe o luna.
Se platesc din acei 500.000 euro cei 16% impozit pe profit , tva daca este cazul precum si orice alta datorie la bugetul de stat.
raman 420.000 euro profit curat firmei.

asociatul unic si administratorul firmei, are voie sa achizitioneze un teren cu ei?
Daca terenul valoreaza 1000 euro, si administratorul este destul de prost sa il cumpere cu 420.000 euro .... are vreo raspundere penala? normal ar fi sa nu.. dar astept pareri. multumesc
COD FISCAL:

ART. 11 Prevederi speciale pentru aplicarea Codului fiscal
(1) La stabilirea sumei unui impozit sau a unei taxe in intelesul prezentului cod, autoritatile fiscale pot sa nu ia in considerare o tranzactie care nu are un scop economic sau pot reincadra forma unei tranzactii pentru a reflecta continutul economic al tranzactiei.

ART. 7
26. preţ de piaţă - suma care ar fi plătită de un client independent unui furnizor independent în acelaşi moment şi în acelaşi loc, pentru acelaşi bun sau serviciu ori pentru unul similar, în condiţii de concurenţă loială;

Codul de procedură fiscală cu normele metodologice de aplicare:

Art. 94
Obiectul şi funcţiile inspecţiei fiscale

(2) Inspecţia fiscală are următoarele atribuţii:

a) constatarea şi investigarea fiscală a tuturor actelor şi faptelor rezultând din activitatea contribuabilului supus inspecţiei sau altor persoane privind legalitatea şi conformitatea declaraţiilor fiscale, corectitudinea şi exactitatea îndeplinirii obligaţiilor fiscale, în vederea descoperirii de elemente noi relevante pentru aplicarea legii fiscale;

b) analiza şi evaluarea informaţiilor fiscale, în vederea confruntării declaraţiilor fiscale cu informaţiile proprii sau din alte surse;

c) sancţionarea potrivit legii a faptelor constatate şi dispunerea de măsuri pentru prevenirea şi combaterea abaterilor de la prevederile legislaţiei fiscale.

... deci e posibil sa se stabileasca (din diferite alte surse- notari, agentii imobiliare, etc, etc) pretul real (de piata) al tranzactiei si reincadrarea ei de catre fisc (a tranzactiei).

consecinteleee...

ContSters228228, utilizator