Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita credit neachitat
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita credit neachitat

am un credit facut cu buletinul din 2005 ultima rata platita in feb 2006 acum dupa 5 ani si cateva luni [firma recuperari creante] imi trimite un msaj pe tel mobil ca dosarul va fi depus la executorul judecatoresc mai se poate recurge la asa ceva au trecut 3 ani de la ultima plata nu sa prescris? stiu ca datoria este datorie si nu voi scapa de ea doar daca o platesc dar vrau sa stiu daca mai se poate sa ma execute silit
gi-jane2, moderator
ba da e prescrisa datoria din feb 2009,dc va someaza executorul faceti contestatie la executare si invocati exceptia tardivitatii dr mat la actiune
Nu e vorba cumva de exceptia prescriptiei dreptului la actiune? Nu avem implinirea unui termen de decadere ca sa invoce tardivitatea ci implinirea termenului de prescriptie doamna avocat
da,gresala de exprimare din cauza oboselii,tot la prescriptie ma referam avand in vedere considerentele expuse de mine mai sus.