Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societati comercilae
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societati comercilae

bunuri imobile aduse aport la capitalul social
~ Conținut șters la cerere ~
doresc sa aflu daca infiintez o societate comercila la care capitalul social este constituit din bunuri imobile{terenuri},si aceasta firma are doi asociati ,,,,,sa presupunem ca unul din asociati are datorii nerambursate catre "x" institutii bancare , datorii facute ca persoana fizica ,Acest asociat poate fii executat silit pe terenurile aduse ca aport la capitalul social , desigur el ca asociat fiind persoana juridica?
Nu se poate pune poprire/sechestru/etc pe bunurile aduse ca aport la capital de asociat, insa se poate pune poprire pe veniturile care ii revin din societate (dividende) si chiar pot fi executate partile sociale/actiunile actionarului.
dgnConsulting, Contabil
daca unul dintre asociati are un credit bancar pe care nu l-a rambursat ,,,,aceasta banca va executa silit bunul care a fost adus ca si garantie in contractul de credit {vb de credit ipotecar},,,,in cazul in care aceasta garantie executata silit nu acopera creantele catre banca ,,,banca va ataca alte bunuri ale imprumutatului.Imprumutatul este asociat in firma mai sus descrisa,,,,,va putea banca sa execute silit capitalul social al firmei?
Nu capitalul social; poate executa dividendele ce revin asociatului cu creditul neplatit si poate merge chiar pana la executarea actiunilor pe care acesta le detine.