Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot ceda o mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot ceda o mostenire?

Buna seara,
Luna viitoare va avea loc dezbaterea succesiunii de pe urma tatalui meu decedat.Noi suntem mai multi frati.Intreabarea mea este urmatoarea:
Ce trebuie sa fac pentru a ceda partea mea de mostenire fratelui meu vitreg (precizez ca nu este fiul tatalui decedat), deci nu are nici un drept la aceasta mostenire, insa eu vreau ca partea mea sa fie pe numele lui.Pot face acest lucru?
Primul pas este acceptarea succesiunii. Actul de acceptare vă consolidează dreptul de moştenire.

Dacă încă nu aţi acceptat-o, şi dacă nu au expirat cele 6 luni pentru exercitarea dreptului de opţiune, aveţi două căi.
Prima ar fi acceptarea expresă, printr-un înscris prin care să declaraţi că acceptaţi moştenirea după tatăl dumneavoastră.
A doua cale ar fi acceptarea tacită, prin acte din care să rezulte fără nicio îndoială voinţa de a accepta succesiunea, de a acţiona în calitate de moştenitor. Înstrăinarea cotei care vi se cuvine din succesiune către fratele vitreg echivalează cu acceptarea.

E de preferat prima cale, mai simplă şi mai sigură. Oricum, în oricare dintre cele două căi, efectul este acelaşi. Acceptînd succesiunea, veţi obţine, împreună cu ceilalţi moştenitori acceptanţi, certificatul de moştenitor, care vă atestă calitatea, identifică masa succesorală şi stabileşte cota parte care vă revine din aceasta.

Nu este posibil ca fratele vitreg să dobîndească direct, prin dezbaterea succesiunii, cota care vă revine din aceasta. Ceea ce înseamnă că, de fapt, există două transmisiuni, una prin succesiune, transmisiune prin care dobîndiţi cota parte din averea defunctului, şi cealaltă prin înstrăinarea acestei cote către fratele vitreg. Cele două transmisiuni atrag după ele plata distinctă a taxelor şi impozitelor aferente, mai ales dacă în masa succesorală există şi bunuri imobile.

Liviu S.Bordaş
pe scurt . puteti ceda partea din mostenire, respectiv cota d-voastra, prin orice act de instrainare.