Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stat de plata fals?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stat de plata fals?

am si eu o rugaminta daca ma poate ajuta cineva.
am fost concediat ....in data de 7 august 2010 ( va rog retineti) ....pe motive de desfiintare a postului....
am ajuns cu firma la proces........
firma a depus ca dovada a desfiintarii postului , statul de plata pe luna august 2010, in care arata ca functia pe care eu o ocupam si numele meu nu mai apar in statul de plata.
Mentionez ca pe acest stat de plata sunt trecute 24 de persoane ,numele meu nu se regaseste pe el, si nu apare nici o semnatura in dreptul vreunei persoane.
Intrebarile mele sunt :
1.daca eu am lucrat pana pe 7 august 2010, nu era normal sa fie trecut si numele meu pe statul de plata din luna august 2010?
2.Se poate intocmi un stat de plata separat doar pentru mine? si unul pentru restul angajatilor?
3. pot contesta acest act ca fiind fals, sau nu stiu............nerelevant, din moment ce nu este complet?
Dvs.nu ati primit o decizie de concediere?
in 2010 societatile erau obligate sa depuna la ITM cata un stat de plata salarii in fiecare luna.
Daca aveti angajat avocat, sa ceara oficial de la ITM o copie dupa statul de plata depus de societate pentru luna respectiva, chiar si pentru luna anterioara ca sa verificati.
Dupa ce primiti copia va pronuntati de fals.
Multa bafta va doresc.
Ba da am primit decizia de concediere. dar aceasta a fost emisa pe data de 07.august.2010. pana la aceasta data am fost angajatul firmei, o confirma chiar si ITM , care mi-a inchis cartea de munca pe data de 07august
dar nu ar fi trebuit sa apara numele si pe statul de plata din luna august, chiar daca am lucrat numai 7 zile?
nu mai am timp, maine am infatisare la tribunal.
dar nui as putea sa ma pronunt ca fiind falsa din moment ce nu contine si numele meu?
fortuna78, utilizator