Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare

buna seara D-LE AVOCAT,am si eu o intrebare pt dumneaoastra,provin dintr-o familie cu 4 copii,2 fete si 2 baietii si am locuit intrun apart cu 3 camere pe care parintii l-au inchiriat din fondul locativ de stat cum se proceda pe timpul lui Ceausescu.intre timp parintii mei au divortat deoarece tatal meu si-a ales sa traiasca in concubinaj cu o alta femeie cu care are si un baiat de 23 de ani. pt acel apartament tatalui meu i se oprea pe statul de plata chiria aferenta pana cand intr-o zi am primit instiintare de la tribunal eram chemati in judecata pt neplata chiriei,tatal meu nu ne-a anuntat ca nu i s-a mai oprit bani pe stat.am rezolvat aceasta problema mama eu si o sora de a mea asa cum va voi relata,tatal,mama si o sora in fata notarului au dat declaratie ca renunta la beneficiul contractului de inchiriere incheiat cu primaria in favoarea fiului respectiv fratelui nostru(adica eu) si suntem de acord ca acesta sa cumpere apartamentul si nu mai avem nici un fel de pretentii la cumpararea acestuia.si o alta declaratie a tatalui si a mamei prin care declara ca renunta la beneficial contractului de inchiriere pt apartament in
favoarea mea eu fiind mentionat tot timpul in fisa locativa a contractului de inchiriere.detin si o declaratie data de 2 vecini de scara la notar prin care se arata ca tatal meu nu mai locuia la data de 04.05.2007 in acest imobil de 17 ani.la data de 25.06.2008 eu am cumparat acest apartament de la primarie iar contractul este numai pe numele meu fiind unic propietar in contract,acum vreau sa vand acest apartament si sa impart banii cu mama si o sora care a spus ca va avea grije de mama pana la moarte,dar am primit amenintari de la tatal meu ca ma va da in judecata pt ca el a fost la avocat si acesta l-a asigurat ca si el are dreptul chiar daca are acele declarati date despre care v-am relatat anterior.intrebarea mea este,tatal meu si ceilalti 2 fratii care nu au dat declaratie la notar ar putea avea vreun drept la acest apartament?multumiri
tatal,mama si o sora in fata notarului au dat declaratie ca renunta la beneficiul contractului de inchiriere incheiat cu primaria in favoarea fiului respectiv fratelui nostru(adica eu) si suntem de acord ca acesta sa cumpere apartamentul si nu mai avem nici un fel de pretentii la cumpararea acestuia.si o alta declaratie a tatalui si a mamei prin care declara ca renunta la beneficial contractului de inchiriere pt apartament in

favoarea mea eu fiind mentionat tot timpul in fisa locativa a contractului de inchiriere

Dupa cum spuneti dvs tatal dvs si sora au renuntat la beneficiul contractului de inchiriere deci nu mai au dreptul
Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
din punctul meu de vedere nu au nici un drept deoarece el a fost titularul unui contract de inchiriere al carui beneficiu vi l-a transferat dumneavoastra, iar cumparatorul apartamentului ati fost numai dumneavoastra
Tata nu are vreun drept.. dar nici mama sau sora. Daca ii dati bani sorei dvs pt a o ingriji pe mama voastra, faceti si ceva acte.. nu e suficient " a zis"