avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trecere la program in turnus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trecere la program in turnus

Buna tuturor,

1. spuneti-mi daca este necesar incheierea unui act aditional intre angajat si angajator pentru trecerea de la program de lucru in 3 schimburi 5 zile pe saptamana la program de lucru in 3 schimburi 6 zile pe saptamana in conditiile in care orele lucrate intr-o luna coincide cu orele lucratoare din luna respectiva.

Mentionez ca in regulamentul intern precum si in Contractul colectiv pe unitate este mentionat dreptul angajatorului de a modifica modul de organizare a activitatii.

2. Ce masura pot lua impotriva angajatului care refuza semnarea unui act aditional prin care se modifica timpul de lucru?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:38, 11 Noiembrie 2011
Un sfat eronat , atata timp cat o persoana nu poate fi obligata sa incheie un act juridic ... singura sanctiune care este aplicabila in acest caz este faptul ca acel act nu-si poate produce efectele pentru care s-a vrut incheiat ... intr-adevar, in aceste conditii posibil sa apara multe sicane din partea angajatorului pentru acel salariat ..
Domnule consilier,
In ipoteza in care aveti o firma, cu angajati, si doriti sa modificati modul de functionare a firmei, chiar si prin programul de lucru al angajatilor, cum procedati?
Sunt banii Dvs. in joc, e afacerea personala a Dvs. si doriti sa fiti si in legalitate, ce este de facut?
Angajatul are dreptul legal sa se opuna deciziilor mele, care este solutia sa-mi pot implementa noul concept in afacerea mea?:-/
Martonze a scris:

Domnule consilier,
In ipoteza in care aveti o firma, cu angajati, si doriti sa modificati modul de functionare a firmei, chiar si prin programul de lucru al angajatilor, cum procedati?
Sunt banii Dvs. in joc, e afacerea personala a Dvs. si doriti sa fiti si in legalitate, ce este de facut?
Angajatul are dreptul legal sa se opuna deciziilor mele, care este solutia sa-mi pot implementa noul concept in afacerea mea?:-/


Discutia se purta in alt sens ... de ce nu-mi spuneti dvs care este prevederea legala din codul muncii care obliga pe salariat sa semneze ceva ce nu-i convine?
Eu am intrebat, nu in sensul de a va combate - aveti perfecta dreptate in ceea ce spuneti - ci in a-mi indica solutiile legale in aceasta situatie.
Si eu am o firma cu angajati si exista o mica probabilitate de a intampina asemenea situatii (pana acum, in 17 ani, nu s-a intamplat).
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Solutii legale se pot gasi pentru orice situatie .. chiar si in cazul in care se refuza semnarea unui act aditional de catre salariat ... o astfel de solutie este cea prevazuta de art.52 alin.3 C.mun.

Alte discuții în legătură

Contract de munca nerespectat. anca19867 anca19867 Buna ziua in urma cu 3 luni am imceput sa lucrez la o fabrica unde am semnat contractul la 3 schimburi, in urma cu o saptamana am fost amuntata ca voi veni la ... (vezi toată discuția)
Modificarea programului de lucru Dănuț. HALAUCA Dănuț. HALAUCA Dacă eu lucrez acum în 3 schimburi la o multinațională iar firma vrea sa schimbe programul de lucru la 4 schimburi, trebuie sa semnez un act adițional? ... (vezi toată discuția)
Program de lucru adimanea adimanea Buna ziua, in contractul de munca se mentioneaza la\" Durata muncii\" \"O norma intreaga, durata timpului de lucru fiind repartizata inegal, fara a depasi 48 ... (vezi toată discuția)