Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trecere la program in turnus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trecere la program in turnus

Buna tuturor,

1. spuneti-mi daca este necesar incheierea unui act aditional intre angajat si angajator pentru trecerea de la program de lucru in 3 schimburi 5 zile pe saptamana la program de lucru in 3 schimburi 6 zile pe saptamana in conditiile in care orele lucrate intr-o luna coincide cu orele lucratoare din luna respectiva.

Mentionez ca in regulamentul intern precum si in Contractul colectiv pe unitate este mentionat dreptul angajatorului de a modifica modul de organizare a activitatii.

2. Ce masura pot lua impotriva angajatului care refuza semnarea unui act aditional prin care se modifica timpul de lucru?

Va multumesc
Un sfat eronat , atata timp cat o persoana nu poate fi obligata sa incheie un act juridic ... singura sanctiune care este aplicabila in acest caz este faptul ca acel act nu-si poate produce efectele pentru care s-a vrut incheiat ... intr-adevar, in aceste conditii posibil sa apara multe sicane din partea angajatorului pentru acel salariat ..
Domnule consilier,
In ipoteza in care aveti o firma, cu angajati, si doriti sa modificati modul de functionare a firmei, chiar si prin programul de lucru al angajatilor, cum procedati?
Sunt banii Dvs. in joc, e afacerea personala a Dvs. si doriti sa fiti si in legalitate, ce este de facut?
Angajatul are dreptul legal sa se opuna deciziilor mele, care este solutia sa-mi pot implementa noul concept in afacerea mea?:-/
Martonze a scris:

Domnule consilier,
In ipoteza in care aveti o firma, cu angajati, si doriti sa modificati modul de functionare a firmei, chiar si prin programul de lucru al angajatilor, cum procedati?
Sunt banii Dvs. in joc, e afacerea personala a Dvs. si doriti sa fiti si in legalitate, ce este de facut?
Angajatul are dreptul legal sa se opuna deciziilor mele, care este solutia sa-mi pot implementa noul concept in afacerea mea?:-/

Discutia se purta in alt sens ... de ce nu-mi spuneti dvs care este prevederea legala din codul muncii care obliga pe salariat sa semneze ceva ce nu-i convine?
Eu am intrebat, nu in sensul de a va combate - aveti perfecta dreptate in ceea ce spuneti - ci in a-mi indica solutiile legale in aceasta situatie.
Si eu am o firma cu angajati si exista o mica probabilitate de a intampina asemenea situatii (pana acum, in 17 ani, nu s-a intamplat).
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Solutii legale se pot gasi pentru orice situatie .. chiar si in cazul in care se refuza semnarea unui act aditional de catre salariat ... o astfel de solutie este cea prevazuta de art.52 alin.3 C.mun.