Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de munca

va rog mult un sfat daca se poate:Vreau sa dau in judecata firma unde am lucrat si nu stiu ce sa scriu in reclamatie.Adica nu stiu cum sa ma adresez curtii.Va multumesc pt.intelegere.
Ce doriti sa obtineti de la angajator?
drepturile salariale ale sotiei mele.Nu i sa facut carte de munca cat timp a lucrat la ei.13 03 2011 20 10 2011.si intre timp a ramas si insarcinata.actele pt.contract l-ea trimis de 2 ori si tot a amanato.
Incerca sa va expun un inceput de o astfel de cerere ..

Domnule Presedinte,

Subsemnata ......................................., domiciliata in ................................., str. ......
............................. nr. ....., bloc ....., scara ....., etaj ...., apart. ....., sector/judet ........
........................,in calitate de salariata, chem in judecata pe parata-angajatoare S.C. ........................., cu sediul in ......................., str. ............................ nr. ....., bloc ....., scara ....., etaj ...., apart. ....., sector/judet .................................., cod unic de inregistrare ............................., atribut fiscal .............................., numar de ordine in registrul comertului ............./........./............, cont deschis la Banca ........................., sucursala ....................., cu numarul ................, pentru ca prin hotararea ce veti pronunta sa:
1. fie obligata sa imi plateasca suma de ..................... lei, reprezentand drepturi salariale pe perioada ..................., pana in prezent;

2. sa fie obligata la eliberarea unei adeverinte de vechime pentru perioada lucrata;

3. sa fie obligata sa-mi plateasca suma de ......... lei, cu titlu de despagubiri corespunzatoare pre- judiciului pe care l-am suferit, ca urmare a neexecutarii de catre parata a obligatiilor contractuale de plata a salariului.

un model complet gasiti aici
[ link extern ]

Sotia dvs a avut c.i.m. ?
la ultimul loc de munca nu dar pina in martie a avut.
In acest sens, este foarte greu ...va trebui sa probeze ca a lucrat la acel loc de munca ....