Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vanzare-cumparare fara vehiculare de bani + drum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vanzare-cumparare fara vehiculare de bani + drum servitute

Buna ziua,

As avea 2 intrebari legat de baza legala pentru urmatoarele demersuri:
1 - act de vanzare cumparare fara vehiculare de bani - se poate face acest tip de act, intre bunici si nepoati? Bunicii au teren si casa - partea cu casa doresc sa o lase unei nepoate, partea de teren (aprox. 600 mp) unei alte nepoate. Ce prevederi legale sunt pentru a face actele de proprietate pentru cele 2 nepoate, in asa fel incat costurile sa fie cat mai reduse. Ce acte trebuie sa aibe bunicul ca sa putem intocmi la notar vanzarea?

2 - pentru terenul de 600 mp, nu exista posibilitate de a intra cu masina - drumul este de aprox. 1,5 m, pe langa casa construita la intrare. Terenul din spate, in acest fel este privat de un drum de access cu autovehicul.
Vecinul are un drum de access 3.5 M latime. Am discutat si este de acord sa dezmembreze cadastrul lor si sa treca in noul cadastru - drum de servitute (pe lungimea necesara, ca sa pot intra pe terenul de 600 mp). Vecinul nu doreste sa piarda dreptul de proprietate (sa imi vanda acest teren: 3,5m latimex40m lungime), ci doresc sa ramana drumul pe numele lor, dar sa fie mentionat ca drum de servitute.
Este posibil astfel de actiune - voi achita eu la cadastru costul fragmentarii si reinscrierii cadastrului lor (pt. modificarea cu drumul de servitute).
Acest drum de servitute, mentionat in cadastrul lor, il voi putea folosi pe perioada nedeterminata, sau la un moment dat, daca se razgandesc, il pot inchide?

Multumesc foarte mult pentru ajutor!
Sper sa raspunda cat mai multe persoane, ca sa ma lamuresc si eu cum este cu aceste 2 probleme.. :)
adqika a scris:

Stimati domni, doamne,

Urmand sfaturile dvs, pentru donatie - aceasta nu este atacabila de catre mostenitorii de drept? ( se poate face la momentul incheierii donatiei si un act conform caruia, copilul bunicilor (mama noastra) renunta la orice drept succesoral la bunurile buncilor? In asa fel incat dupa incheierea donatie, in cazul unui deces, aceste donatii sa nu fie atacabile?
o alta intrebare legata de donatii - sunt irevocabile, sau proprietarul, ce a donat un imobil, se mai poate razgandi dupa un timp?

Donaţia poate fi desfiinţată, în tot sau în parte, după moartea donatorului, la cererea moştenitorului rezervatar a cărui rezervă a fost încălcată.

Mama celor două fete nu poate renunţa anticipat la drepturile succesorale după părinţii ei. Sau, dacă încheiaţi totuşi un astfel de act, el este lovit de nulitate absolută. Mama va putea, după moartea părinţilor ei, să accepte succesiunea, să ceară reducţiunea gratuităţilor care îi încalcă rezerva.

Actul de donaţie nu este revocabil. Cel puţin, nu la libera voinţă a donatorului. El poate fi revocat numai pe cale judecătorească, în condiţiile codului civil.

Liviu S.Bordaş
In acest caz, mama chiar daca este de acord acum cu donatia, o poate ataca ulterior, ca drept succesoral. Nu prea ne incanta aceasta idee, deoarece nu este vorba de donatia in sine, ci despre investitiile ce se vor aduce dupa incheierea actului.
Prin urmare, cea mai buna varianta ramane un act de vanzare cumparare standard - mai ales ca bunicul doreste explicit sa fie trecute si clauze: ca va fi ingrijit de nepoata pana la moarte, ca nu se va instraina sau gira cu proprietatea cat traieste si ca va putea locui in imobil pana la deces.
Un act de vanzare cumparare standard ce costuri implica? (casa si terenul aferent - 600 mp, judetul Giurgiu - pentru prima nepoata) si terenul de 600 mp (pentru a 2-a nepoata). La ce cost s-ar ridica actele si taxele aferente unei vanzari standard (cu clauzele respective mentionate in contractul primei nepoate)?

Daca nu abuzez, ati putea sa imi spuneti si ce acte trebuie sa prezinte bunicul in cazul vanzarii (are act de proprietate si cadastru pentru tot terenul si casa). Pentru impartire, se face un nou cadastru inainte de intocmirea actelor sau ulterior?

Multumesc din nou pentru amabilitate!
adqika a scris:

In acest caz, mama chiar daca este de acord acum cu donatia, o poate ataca ulterior, ca drept succesoral. Nu prea ne incanta aceasta idee, deoarece nu este vorba de donatia in sine, ci despre investitiile ce se vor aduce dupa incheierea actului.
Prin urmare, cea mai buna varianta ramane un act de vanzare cumparare standard - mai ales ca bunicul doreste explicit sa fie trecute si clauze: ca va fi ingrijit de nepoata pana la moarte, ca nu se va instraina sau gira cu proprietatea cat traieste si ca va putea locui in imobil pana la deces.
Un act de vanzare cumparare standard ce costuri implica? (casa si terenul aferent - 600 mp, judetul Giurgiu - pentru prima nepoata) si terenul de 600 mp (pentru a 2-a nepoata). La ce cost s-ar ridica actele si taxele aferente unei vanzari standard (cu clauzele respective mentionate in contractul primei nepoate)?

Daca nu abuzez, ati putea sa imi spuneti si ce acte trebuie sa prezinte bunicul in cazul vanzarii (are act de proprietate si cadastru pentru tot terenul si casa). Pentru impartire, se face un nou cadastru inainte de intocmirea actelor sau ulterior?

Multumesc din nou pentru amabilitate!

Tocmai sunteţi pe cale să încheiaţi un act de vînzare standard pe care legea îl prezumă, tot standard, ca fiind cu titlu gratuit. Dacă încheiaţi un astfel de act, asiguraţi-vă că va fi semnat de toţi moştenitorii rezervatari ai bunicului. Altfel, oricare dintre ai va putea invoca gratuitatea actului în temeiul art.845 Cod civil.

De ce nu apelaţi, înainte de încheierea actului, la un avocat specializat pe drept civil - succesiuni? Costă mai puţin decît eventualele viitoare procese.

Liviu S.Bordaş
Pai... vad ca nu mai e vanzare, cel putin nu pentru una dintre nepoate... Vad ca e un contract de intretinere si nu de vanzare, iar asta schimba tot ceea ce am vorbit aici.
Adica, am vorbit degeaba si noi si dv.
Donatia se poate face cu scutire de raport, asa incat, la dezbaterea mostenirii, se aduce in masa succesorala valoarea bunului (fara imbunatatirile aduse de nepoata) si nu bunul in sine. Si asta in limita rezervei sau rezervelor...
Am spus ca donatia ar fi buna, in functie de cine ar avea vocatie succesorala... Deci depinde, daca mai traieste vreun copil al bunicii la decesul acesteia sau nu etc.

De acord cu colegul, daca vreti ceva bun, mergeti la o consultatie sau intocmiti actele la un specialist, altfel nu aveti siguranta actului...
Investitiile vor fi protejate de mostenitori, dar nu veti fi protejati si de procese... asta e clar.