Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva chirii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva chirii

Buna ziua!

Ca persoana fizica am facturat chirii cu TVA de la data de 1.05.2011, dar am omis sa fac notificare la Finante. Daca fac acum notificarea, clientul isi va putea deduce tva-ul de la data de 01.05.2011 sau de la data cand am depus notificarea.

Totodata trebuie depus la Finante contractul de inchiriere?
Notificarea aceasta are efect retroactiv, deci isi va putea deduce TVA. Nu am inteles f bine in ce calitate facturati.
Ca persoana juridica, am gresit mai sus. Avem un spatiu care l-am dat in chirie unui client.
Contractul trebuie inregistrat la Finante?
Daca sunteti pers.juridica nu trebuie sa inregistrati contractul la ANAF.
nu este nevoie sa inregistrati contractul la fisc.