avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva chirii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva chirii

Buna ziua!

Ca persoana fizica am facturat chirii cu TVA de la data de 1.05.2011, dar am omis sa fac notificare la Finante. Daca fac acum notificarea, clientul isi va putea deduce tva-ul de la data de 01.05.2011 sau de la data cand am depus notificarea.

Totodata trebuie depus la Finante contractul de inchiriere?
Cel mai recent răspuns: sc monterey srl , Contabil 14:40, 11 Noiembrie 2011
Notificarea aceasta are efect retroactiv, deci isi va putea deduce TVA. Nu am inteles f bine in ce calitate facturati.
Ca persoana juridica, am gresit mai sus. Avem un spatiu care l-am dat in chirie unui client.
Contractul trebuie inregistrat la Finante?
Daca sunteti pers.juridica nu trebuie sa inregistrati contractul la ANAF.
nu este nevoie sa inregistrati contractul la fisc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de inchiriere danielamihai10 danielamihai10 Persoana juridica am inchiriat spatiu ,as vrea sa stiu daca ca persoana juridica trebuie sa fac o notificare catre finante si daca da, cum ? (vezi toată discuția)
Deductibilitate tva la factura chirie emisa societate in insolventa camellia27 camellia27 Buna ziua, va prezint urmatoarea speta: incepand cu luna nov.2014 am in derulare un contract de inchiriere a unui spatiu detinut de catre o societate aflata ... (vezi toată discuția)
Notificare deducere tva din chirii ionela11 ionela11 Buna ziua, Societatea a devenit platitoare de TVA de la 01.11.2020 si factureaza servicii de inchiriere, inclusiv utilitati catre diversi beneficiari. Inca ... (vezi toată discuția)