Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA contract de inchiriere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

contract de inchiriere

Persoana juridica am inchiriat spatiu ,as vrea sa stiu daca ca persoana juridica trebuie sa fac o notificare catre finante si daca da, cum ?
Activitatea de inchiriere este scutita de tva.In cazul in care doriti sa colectati tva pentru aceasta activitate depuneti la Anaf o notiticare.
Puteti descarca din link-ul de mai jos un model de notificare.

[ link extern ]

Chiriasul pentru a putea deduce tva-ul inscris pe factura de chirie trebuie sa aiba o copie a notificarii depuse de dvs.la Anaf.
Trebuie sa aveti ,in primul rand,inscris la Registrul comertului aceasta activitate.Conform art.141 alin (2)lit.e)din Codul fiscal inchirierea de bunuri imobile intra in sfera operatiunilor scutite de TVA.Daca firma este platitoare de TVA si vrea sa factureze chiria cu TVA,atunci va trebui sa notifice organului fiscal aceasta optiune.Formularul este cel prezentat in anexa.nr.1 la Normele metodologice de aplicare ale Codului fiscal.