Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Avem un caz si nu avem o solutie...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Avem un caz si nu avem o solutie...

Buna ziua,

Avem un caz si nu avem o solutie.

-2 Parinti in Italia

-2 copii in Romania, Hunedoara, Lupeni

Unul din copii este minor (15 ani)si celalalt major (19 ani). Dorim sa stim ce este nevoie pentru plecarea copiilor 14 zile din Romania in Italia.

1. Este nevoie de pasaport pentru minor?

2. Se poate trimite un act semnat de parinti in Italia prin care numeste titular pe copilul cel mare, pentru cel minor, pe care sa il traduca si sa il prezinte la vama?

Sau ce solutie este sa ajunga copii de sarbatori in Italia, tinand cont de situatia prezentata.

Va rog sa ne comunicati si baza legala.

Multumim!

1. da;
2.aveti nevoie de acordul in forma autentica al ambilor parinti ptr iesirea din tara a minorului, document ce trebuie prezentat la vama;

ptr pasport minor cititi [ link extern ] /
1) Nu, daca are carte de identitate, nu mai are nevoie de pasaport.
2) Parintii isi dau acordul pt iesirea din tara a minorului la consulat/ ambasada sau orice notar. Daca dau declaratia la notar, acesta trebuie tradusa si apostilata ( supralegalizata)
Fratele care il insoteste are nevoie si de extras de cazier judiciar
declaratia arata asa :
[ link extern ]

legea e 248/2205 actualizata in 2008
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc mult, mai ales gi_jane2, intradevar este minor dar cu varsta peste 14 ani deci are CI.
Deci la vama trebuie sa prezinte:
-CI, ambii frati
-Extras cazier judiciar pentru major
-Acordul pentru iesirea din tara a minorului.
Multumesc si pentru link la documente si baza legala.
Respect.