Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj

Buna ziua,

Daca luna aceasta pe 14 ma duc la 1 viza pt somaj in cat timp mi se vireaza banii pe card?
Multumesc
1. Daca v-ati inregistrat la Agentia de Somaj in prima parte a lunii veti primi indemnizatia de somaj in luna urmatoare.
2. - Daca v-ati inregistrat in a doua parte a lunii veti primi indemnizatia de somaj o luna mai tarziu.
- In acest caz veti primi si indemnizatia pe prima luna de somaj.
tudorvaleriu a scris:

1. Daca v-ati inregistrat la Agentia de Somaj in prima parte a lunii veti primi indemnizatia de somaj in luna urmatoare.
2. - Daca v-ati inregistrat in a doua parte a lunii veti primi indemnizatia de somaj o luna mai tarziu.
- In acest caz veti primi si indemnizatia pe prima luna de somaj.

iar in ipoteza inregistrarii in prima parte a lunii, iar spre finalul lunii, persoana este chemata sa "completeze" dosarul...de cand se considera intrata in drepturi??
1. - Informatiile sunt incomplete. Sunteti somer provenit din absolvent sau din incetarea unui CIM?
- Ce inseamna Completarea" dosarului?
- Dosarul trebuia verificat de cand ati fost prima data la Agentia de Somaj.

2. - La inregistrare ati primit un carnet de somer in care sunt inscrise data inceperii si data terminarii perioadei de somaj.
- De asemenea Agentia de Somaj va inmaneaza un exemplar din Decizia de punere in plata a indemnizatiei de somaj.

Somajul urmeaza unei perioade >10 ani de vechime in munca. Dosarul cu acte s-a depus la AJOFM inainte de 10 oct. A primit carnetul de somaj, ce urma a fi vizat periodic incepand la data de 01.11.2011. la data 27-28 (parca) oct, persoana a fost anuntata telefonic, la ora 15.40 ca "trebuie completat dosarul...ca extrasul din revisal comunicat de angajator nu este clar - nu se vede cu claritate temeiul juridic al desfacerii contractului de munca"...si s-a intrat in luna noiembrie - pentru ca angajatorul a trebuit DOAR sa reprinteze extrasul din revisal, privind art. din codul muncii in baza caruia a incetat CIM.
1. Ce spuneti dvs. nu este un motiv de intarziere a inceperii perioadei de somaj indemnizat.
2. Agentia de Somaj trebuie sa va dea toate explicatiile pe care le solicitati.
3. Indemnizatia de somaj trebuie sa va fie platita si pe perioadele din urma, de la data aprobarii acesteia.