avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj

Buna ziua,

Daca luna aceasta pe 14 ma duc la 1 viza pt somaj in cat timp mi se vireaza banii pe card?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:37, 14 Noiembrie 2011
am fost in septembrie,iar pe 05 octombrie a trebuit sa revin mi s-a verificat dosarul inca o data,am deschis cont bancar,si mi s-a inmanat carnetul de somaj cu care sa ma prezint la vize,1viza fiind pe 14.11.2011(somaj i-au in urma terminarii facultatii)
concret in ce luna mi se vireaza somajul?
multumesc
Ultima modificare: Duminică, 13 Noiembrie 2011
my23, utilizator
1. Pe decizia emisa de AJOFM si pe carnetul de somer scrie data cu care vi se aproba indemnizatie de somaj.
2. Indemnizatia de somaj se plateste in luna curenta (pana in 10 ale lunii) pentru luna precedenta.
3. Daca tot va duceti luni pe 14 nov. la Agentia de Somaj intrebati daca s-a virat indemnizatia.
intradevar m-am uitat pe carnetul de somaj si la data stabilirii indemnizatiei este data de 30.09.2011,multumesc pt raspunsurile date si timpul acordat
buna.cat este indemnizatia pentru absolventi?
lavinusha a scris:

buna.cat este indemnizatia pentru absolventi?



Art.40 din Legea nr.76/2002:.
(1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (2) pe o perioada de 6 luni si este o suma fixa, lunara, al carei cuantum reprezinta 50% din valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare la data stabilirii acesteia.
...

In speta, valoarea indicatorului social de referinta este de 500 lei , ceea ce inseamna ca indemnizatia de somaj este in cuantum de 250 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prima plata a indemnizatiei de somaj nirdoc nirdoc Va rog frumos un raspuns legat de urmatoarea speta: -in 13 decembrie 2010 AJOFM mi-a preluat dosarul in vederea acordarii indemnizatiei de somaj; ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj - ultima viza? hiroichi hiroichi Pe data de 21 sunt programat la a cincea viza de somaj si am inteles ca asta este ultima data cand trebuie sa ma mai prezint la ei.Este adevarat pun doar 5 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de somaj + salariu? naomi_naomi naomi_naomi Buna ziua! Am absolvit facultatea in luna iulie 2012 si avand in vedere ca nu am reusit sa ma angajez intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire, in data ... (vezi toată discuția)