Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... prima plata a indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

prima plata a indemnizatiei de somaj

Va rog frumos un raspuns legat de urmatoarea speta:
-in 13 decembrie 2010 AJOFM mi-a preluat dosarul in vederea acordarii indemnizatiei de somaj;
-astazi 17 ianuarie 2011 , programat fiind pentru prima viza lunara, mi s-a comunicat faptul ca doar in data de 13 ianuarie 2011 dosarul a fost prelucrat
-desi au trecut 35 zile de la inregistrarea dosarului, inca nu am primit prima indemnizatie de somaj;
Intrebarea mea este : conform legii somajului (cu toate modificarile intervenite) care este modalitatea de plata si care este intervalul de timp la plata a indemnizatiei de somaj ?
Va multumesc anticipat !
1. Uitati-va pe decizia emisa de AJOFM si pe carnetul de somer si vedeti data inceperii perioadei de somaj si data expirarii sale.
2. Indemnizatia de somaj trebuie achitata, de regula, incepand cu luna urmatoare celei in care a inceput perioada de somaj.
3. Daca s-a intarziat plata ei o sa va vina si pe lunile din urma.
4. Puteti sa optati pentru plata ei prin posta sau prin cont bancar.
Multumesc pentru raspuns, dar pana acum nu am primit nici o decizie emisa de AJOFM , in schimb am primit doar carnetul de somer.
Am aflat ca dosarul a fost acceptat in data de 13 ianuarie 2011, dupa ce m-am prezentat la serviciul de arhiva al AJOFM (in 17.01.20110, de unde am cerut restituirea originalului cartii de munca, document retinut odata cu prezentarea dosarului. Atunci mi s-a spus ca la prima prezentare la viza voi primi acest document inapoi.
In concluzie, trebuie sa astept sa primesc prin posta si o decizie a AJOFM ?
1. De ce nu va uitati pe carnetul de somer sa-mi spuneti data inceperii perioadei de somaj? Am impresia ca v-a pus in plata mai tarziu cu o luna si de aceea va intreb: pe ce data ati depus actele la AJOFM si cu ce data incepe perioada de somaj (din carnetul de somar).
2. Decizia emisa de AJOFM trebuia sa va fie inmanata cand v-a inmanat si carnetul de somer (acesta se intocmeste in baza deciziei). Puteti sa mergeti la Agentia de Somaj sa cereti decizia (ea nu se pune prin posta, se pastreaza la dosarul dvs. de la agentie).
tudorvaleriu a scris:

1. De ce nu va uitati pe carnetul de somer sa-mi spuneti data inceperii perioadei de somaj? Am impresia ca v-a pus in plata mai tarziu cu o luna si de aceea va intreb: pe ce data ati depus actele la AJOFM si cu ce data incepe perioada de somaj (din carnetul de somar).
2. Decizia emisa de AJOFM trebuia sa va fie inmanata cand v-a inmanat si carnetul de somer (acesta se intocmeste in baza deciziei). Puteti sa mergeti la Agentia de Somaj sa cereti decizia (ea nu se pune prin posta, se pastreaza la dosarul dvs. de la agentie).

-precum am mentionat dosarul l-am depus la AJOFM in data de 13.12.2010
-la data respectiva am primit doar carnetul de somer
-la Foaia de evidenta din carnetul de somaj, la rubrica Data stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj este trecuta data de 13.12.2010
1. Daca data stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj este 13.12.2010 atunci veti primi indemnizatie si pe luna decembrie 2010.
2. Cereti si decizia si in ea trebuie sa fie aceeasi data de stabilire a dreptului de indemnizatie. daca nu este asa mai discutam dupa aceea.