Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Daca pe data de 9 dec a.c. am facut ultima semnatura la AOFM, respectiv dupa data aceasta nu mai sunt somer. Dar mai am de primit indemnizatia de somaj de pe luna asta si pt 9 zile in luna Ianuarie la anul, mai pot beneficia de art 75 din legea 76/2002 daca ma angajez acum?
1. Va uitati pe carnetul de somar sau pe decizia AJOFM care este data incetarii indemnizatiei de somaj. Se pare ca este 10 ianuarie 2011.
2. Daca va angajati cu CIM inainte de expirarea perioadei de somaj veti beneficia de prevederile art.75 din Legea 76/2002.
Data stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj: 09/06/2010 - 09/12/2010

Dar credeti ca se poate face un CIM care sa inceapa de la inceputul lunii? sau macar sa inceapa de pe 9 dec.
1. Nu cred ca un angajator va face asa ceva pentru ca ar fi trebuit sa inregistreze CIM in Revisal in preziua inceperii activitatii si va primi o amenda mare pentru asta.
2. AJOFM nu va fi de acord deoarece trebuia sa prezentati CIM inainte de incetarea indemnizatiei de somaj.
e grav atunci, inseamna ca nu mai pot beneficia de art.75 din Legea 76/2002? :(:((
1. Inseamna ca ati ratat ocazia.
2. Daca venea oferta mai repede era bine.