avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Daca pe data de 9 dec a.c. am facut ultima semnatura la AOFM, respectiv dupa data aceasta nu mai sunt somer. Dar mai am de primit indemnizatia de somaj de pe luna asta si pt 9 zile in luna Ianuarie la anul, mai pot beneficia de art 75 din legea 76/2002 daca ma angajez acum?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:01, 17 Decembrie 2010
1. Va uitati pe carnetul de somar sau pe decizia AJOFM care este data incetarii indemnizatiei de somaj. Se pare ca este 10 ianuarie 2011.
2. Daca va angajati cu CIM inainte de expirarea perioadei de somaj veti beneficia de prevederile art.75 din Legea 76/2002.
Data stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj: 09/06/2010 - 09/12/2010

Dar credeti ca se poate face un CIM care sa inceapa de la inceputul lunii? sau macar sa inceapa de pe 9 dec.
1. Nu cred ca un angajator va face asa ceva pentru ca ar fi trebuit sa inregistreze CIM in Revisal in preziua inceperii activitatii si va primi o amenda mare pentru asta.
2. AJOFM nu va fi de acord deoarece trebuia sa prezentati CIM inainte de incetarea indemnizatiei de somaj.
e grav atunci, inseamna ca nu mai pot beneficia de art.75 din Legea 76/2002? :(:((
1. Inseamna ca ati ratat ocazia.
2. Daca venea oferta mai repede era bine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am sau nu dreptul sa beneficiez de indemnizatie de somaj? vladeni vladeni buna ziua ma numesc CONDURACHE SIMONA am fost angajata pe perioada determinata din 10-09-2006 pana in15-062007,din16-06-2007 pana in 1-10-2007 am fost angajata ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani nemes nemes In septembrie fetita face 2 ani si ar fi trebuit sa ma intorc la lucru,insa patronul nu mai are nevoie de prestatiile mele datorita faptului ca a angajat o ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? manowar1979 manowar1979 Buna ziua! Am nevoie de o informatie de la dvs deoarece agentia judeteana de care apartin, adica Targu Neamt, nu m-a lamurit...pana pe data de 22 decembrie ... (vezi toată discuția)