Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot beneficia de somaj?

Buna ziua! Am nevoie de o informatie de la dvs deoarece agentia judeteana de care apartin, adica Targu Neamt, nu m-a lamurit...pana pe data de 22 decembrie 2015 am beneficiat 2 ani de zile de indemnizatia de crestere a copilului, la firma de la care am beneficiat de indemnizatia de crestere a copilului am lucrat timp de 9 luni de zile, inainte de a lucra la aceasta firma am beneficiat de somaj, iar la aceasta firma de la care am beneficiat de somaj am lucrat 1 an de zile.Nu am avut niciun fel de intrerupere, de altfel nu beneficiam de indemnizatia de crestere a copilului. Acum dupa ce am terminat indemnizatia am fost concediat,pe motive financiare. In acest caz, intrebarea mea este: pot beneficia acum de somaj? Pt ca , contabila firmei la care am lucrat si de la care am beneficiat de indemnizatie, mi-a spus ca pot beneficia de somaj. Cand am fost sa depun dosarul pt somaj, doamnele mi-au spus ca nu sunt sigure daca beneficiez sau nu de somaj si trebuie sa intrebe sefa lor. Sefa lor de la AJOFM Targu Neamt mi-a spus ca nici ea nu e sigura daca beneficiez sau nu de somaj pentru ca legile ''se bat cap in cap''. Ma puteti lamuri dvs va rog? Multumesc anticipat si astept va rog un raspuns de la dvs. O zi buna!
manowar1979, utilizator
Care este data incetarii c.i.m. si ce statut ati avut in ultimele 24 de luni anterioare acesteia?

In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.
data incetarii c.i.m este 22 decembrie 2015, iar inainte de cele 24...sunt 9 luni de angajare, 9 luni somaj si 1 an de angajare la o alta firma.... deci cele 12 luni de cotizatie ar fi: 9 luni de angajare si restul somaj...se cumuleaza cu perioada de 1 an de angajare la cealalta firma? nu am avut nicio intrerupere.
problema este acea perioada de somaj...
1. Perioada de somaj indemnizat nu este stagiu de cotizare la somaj.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:

a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;

(1^1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevãzutã la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de munca sau de serviciu, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii;

3. Conform celor de mai sus daca in cele 24 de luni ati fost si in concedii medicale si in concediu crestere copil aceste perioade nu se iau in calcul si se iau alte luni de dinainte de concediile respective, pana se fac 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

tudorvaleriu a scris:

1. Perioada de somaj indemnizat nu este stagiu de cotizare la somaj.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:

a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;

(1^1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevãzutã la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de munca sau de serviciu, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii;

3. Conform celor de mai sus daca in cele 24 de luni ati fost si in concedii medicale si in concediu crestere copil aceste perioade nu se iau in calcul si se iau alte luni de dinainte de concediile respective, pana se fac 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

Multumesc, doar ce am fost informat de la AJOFM Tg Neamt ca nu beneficiez de somaj si mi s-a respins dosarul... nu mai inteleg nimic...