Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot beneficia de somaj?

Buna ziua! Am nevoie de o informatie de la dvs deoarece agentia judeteana de care apartin, adica Targu Neamt, nu m-a lamurit...pana pe data de 22 decembrie 2015 am beneficiat 2 ani de zile de indemnizatia de crestere a copilului, la firma de la care am beneficiat de indemnizatia de crestere a copilului am lucrat timp de 9 luni de zile, inainte de a lucra la aceasta firma am beneficiat de somaj, iar la aceasta firma de la care am beneficiat de somaj am lucrat 1 an de zile.Nu am avut niciun fel de intrerupere, de altfel nu beneficiam de indemnizatia de crestere a copilului. Acum dupa ce am terminat indemnizatia am fost concediat,pe motive financiare. In acest caz, intrebarea mea este: pot beneficia acum de somaj? Pt ca , contabila firmei la care am lucrat si de la care am beneficiat de indemnizatie, mi-a spus ca pot beneficia de somaj. Cand am fost sa depun dosarul pt somaj, doamnele mi-au spus ca nu sunt sigure daca beneficiez sau nu de somaj si trebuie sa intrebe sefa lor. Sefa lor de la AJOFM Targu Neamt mi-a spus ca nici ea nu e sigura daca beneficiez sau nu de somaj pentru ca legile ''se bat cap in cap''. Ma puteti lamuri dvs va rog? Multumesc anticipat si astept va rog un raspuns de la dvs. O zi buna!
manowar1979, utilizator
1. - Inseamna ca nu indepliniti conditia de stagiu de cotizare la somaj.
- Trebuia sa vi se spuna si motivul pentru care nu vi se aproba indemnizatia de somaj.

2. - In raspunsul meu precedent am spus:
3. Conform celor de mai sus daca in cele 24 de luni ati fost si in concedii medicale si in concediu crestere copil aceste perioade nu se iau in calcul si se iau alte luni de dinainte de concediile respective, pana se fac 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

- Dar daca in cele 24 de luni intra si perioada aceea de somaj de 9 luni, de care vorbiti, aceasta nu este stagiu de cotizare la somaj.
tudorvaleriu a scris:

1. - Inseamna ca nu indepliniti conditia de stagiu de cotizare la somaj.
- Trebuia sa vi se spuna si motivul pentru care nu vi se aproba indemnizatia de somaj.

2. - In raspunsul meu precedent am spus:
3. Conform celor de mai sus daca in cele 24 de luni ati fost si in concedii medicale si in concediu crestere copil aceste perioade nu se iau in calcul si se iau alte luni de dinainte de concediile respective, pana se fac 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

- Dar daca in cele 24 de luni intra si perioada aceea de somaj de 9 luni, de care vorbiti, aceasta nu este stagiu de cotizare la somaj.

[/quot
''iunie 2011-iunie 2012-angajat
iulie 2012-martie2013-somaj
aprilie 2013-decembrie 2013-angajat
22 dec 2013- 22 dec 2015- concediu crestere copil
22 dec 2015 incetarea contractului de munca''

Mi s-a spus ca nu se pot lua lunile dinaintea somajului in calcul pt ca acelea au fost luate in calcul pt somajul anterior.
1. Are dreptate Agentia de Somaj.

2. - Perioada de somaj indemnizat nu este stagiu de cotizare la somaj si trebuie ca de la terminarea ultimei perioade de somaj sa aveti alte 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- De asemenea pe perioada de somaj indemnizat ati avut contractul individual de munca incetat, nu suspendat.

3. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 37^1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
tudorvaleriu a scris:

1. Are dreptate Agentia de Somaj.

2. - Perioada de somaj indemnizat nu este stagiu de cotizare la somaj si trebuie ca de la terminarea ultimei perioade de somaj sa aveti alte 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- De asemenea pe perioada de somaj indemnizat ati avut contractul individual de munca incetat, nu suspendat.

3. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 37^1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.

Am inteles acum! Va multumesc frumos pentru raspunsuri.