avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

Pentru o actiune de iesire din indiviziune prin care s-a cerut si stabilirea masei de impartit si a cotelor ce se cuvin, precum si partajul definitiv nu se dezbate si succesiunea totodata sau trebuie revenit cu aceasta mentiune completare pina la primul termen?
Cel mai recent răspuns: Olimpiu Hornaru , Avocat 14:13, 13 Noiembrie 2011
Succesiunea presupune sa preluati bunurile personei pe care o mosteniti. Asadar, instanta trebuie sa stabileasca calitatea de mostenitor, cotele fiecarui mostenitor, masa de partajat si va dispune lichidarea ei, prin atribuirea bunurilor catre mostenitori in natura, cu acordare sau nu de sulte, sau, daca niciunul nu doresc atribuirea bunurilor, bunul se vinde prin invoiala partilor sau prin executor. Am raspuns tuturor intrebarilor dvs?
Cu multumiri!
Se pare ca v-ati adresat direct instantei pentru stabilirea calitatii de mostenitor si a masei succesorale.Nu va grabiti sa timbrati si vorbiti cu un avocat.Daca ati evitat sa solicitati notarului ultimului domiciliu dezbaterea succesiunii, actiunea dvs. va fi respinsa dupa ce achitati taxa de timbru.Conform legii 202/2010 trebuia sa va adresati initial notarului..
S-A I DEZBATUT PARTIAL NUMAI PENTRU UNUL DINTRE DEFUNCTI DAR PARTILE NU SE INTELEG IN PRIVINTA PARTAJULUI .
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Noiembrie 2011
leusan, utilizator
avvalentina a scris:

Se pare ca v-ati adresat direct instantei pentru stabilirea calitatii de mostenitor si a masei succesorale.Nu va grabiti sa timbrati si vorbiti cu un avocat.Daca ati evitat sa solicitati notarului ultimului domiciliu dezbaterea succesiunii, actiunea dvs. va fi respinsa dupa ce achitati taxa de timbru.Conform legii 202/2010 trebuia sa va adresati initial notarului..

:O
Doamne, ma tot mir de unde le scoateti? Aveti imaginatie bogata sau aveti si unele surse de inspiratie?
1. Legea nr. 202/2010 a modificat si art. 109 Cod pr. civ.

La sesizarea instanţei cu dezbaterea procedurii succesorale, reclamantul va depune o încheiere emisă de notarul public cu privire la verificarea evidenţelor succesorale prevăzute de Codul civil şi de lege. În acest caz neîndeplinirea procedurii prealabile poate fi invocată nu numai de către pârât, ci şi de către instanţă, din oficiu.

2. Asadar, @leusan, pentru dezbaterea succesorala nu e nevoie sa va adresati mai intai notarului public care are competenta teritoriala ci trebuie sa solicitati ORICARUI notar (pentru ca oricare notar poate verifica evidentele succesorale) sa va comunice daca s-a dezbatut succesiunea defuntului X.
3. @leusan cererea prin care instanta de judecata este investita sa stabileasca
- calitatea de mostenitor
- masa succesorala
- cotelor-parti cuvenite mostenitorilor
Este tocmai o DEZBATERE SUCCESORALA ... asadar, nu mai trebuie sa precizati nimic :yes:

Alte discuții în legătură

Succesiune C-D.Z C-D.Z Buna ziua, as dorii si eu o indrumare in acest caz: In 1994 a murit tatal meu, iar in 1997 mama impreuna cu mine si fratele mai mic am mers la notariat si ... (vezi toată discuția)
Succesiune prin instanta Undertaker Undertaker As vrea sa stiu mai multe detalii din punct de vedere legal in ceea ce priveste deschiderea succesiunii prin instanta, poate ma lamuriti cei care ati mai ... (vezi toată discuția)
Solutie succesiune Hamann Hamann Buna ziua, spuneti-mi va rog ce solutie/solutii as avea in urmatorul caz: -ar fi vorba de o masa succesorala de un teren 10 ha si un imobil ... (vezi toată discuția)